Komik znów na czele sondażu na Ukrainie

Komik Władimir Zielenskij znów zajął pierwsze miejsce w sondażu poparcia dla kandydatów na prezydenta Ukrainy zarówno jako kandydat w pierwszej jak drugiej turze.

Komik i lider ruchu „Sługa Narodu” po raz kolejny zajął pierwsze miejsce w sondażu. Tym razem w sondażu Ukraińskiego Centrum Badań Ekonomicznych i Politycznych Zielenskiego wybrało 17,5% zdecydowanych na zagłosowanie na konkretnego kandydata respondentów.

Zielenskij wyprzedził nieznacznie urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę, którego poparło 16,8% pytanych. Wyraźnie mniej otrzymała Julia Tymoszenko, na którą głos oddać chciało 13,8% respondentów.

Pozostali kandydaci otrzymali wyraźnie mniejsze poparcie. Anatalij Hrycenko z partii Pozycja Obywatelska może liczyć na 7,3% wyborców. Jurij Bojko przewodzący Blokowi Opozycyjnemu otrzymał w sondażu 7,1%. Lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko został poparty przez 4,8% badanych. Reszta kandydatów otrzymała poparcie mniej niż 3% Ukraińców o określonych sympatiach politycznych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Sondaż wykazał zróżnicowanie w sympatiach politycznych mieszkańców poszczególnych części Ukrainy. Zielenskiego poparło tylko 13% respondentów z Ukrainy Zachodniej ale już na 22% obywateli z południowych regionów kraju. Na zachodzie obywatele są skłonni oddawać głosy na Poroszenkę – 17% poparcia. Podobnie w centrum kraju – 16%. Natomiast na południu i na wschodzie Ukrainy urzędujący prezydent otrzymał poparcie odpowiednio 6% i 8% badanych. Tymczasem Bojko przewodniczący Bloku Opozycyjnego gromadzącego polityków dawnej Partii Regionów otrzymuje 13% poparcia w regionach wschodnich, 10% w regionach południowych i tylko 3% w regionach zachodnich i 1% w regionach centralnych.

Według sondażu Zielenskij wygrałby w drugiej turze zarówno z Poroszenką jak i Tymoszenko.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-14 lutego na próbie 2016 mieszkańców Ukrainy ze wszystkich regionów poza Krymem i terenami kontrolowanymi przez donbaskich separatystów.

Niedawny sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii wykazał jeszcze wyższe, sięgające 27% poparcie dla Zielenskiego.

unian.net/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz