Ukraiński rząd poinformował, że wykonał 72% swoich zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej z UE.

Ogólny stan realizacji umowy na 2022 r. wzrósł o 9%.

W latach 2014-2022 Gabinet Ministrów zrealizował 70% działań oraz 1% jest w trakcie realizacji, Rada Najwyższa – 61% działań. Pozostałe organy państwowe zrealizowały 59% działań.

Według raportu Ukraina osiągnęła największy postęp w następujących obszarach: własność intelektualna – 94%, zarządzanie finansami publicznymi – 90%, statystyka i wymiana informacji – 96%, sprawiedliwość, wolność, bezpieczeństwo, prawa człowieka – 91%, polityka humanitarna – 91%.

Najgorsze postępy we wdrażaniu odnotowano w obszarach ochrony praw konsumentów (48 %) oraz współpracy finansowej i zwalczania oszustw (24 %).

„Mimo wojny na pełną skalę kontynuowaliśmy aktywny proces dostosowywania ustawodawstwa ukraińskiego do prawa unijnego. Prezentowany raport jest wynikiem świetnej pracy zespołowej ministerstw, parlamentu i innych władz, planujemy dalsze utrzymanie wysokiej dynamiki procesó integracji europejskiej” – skomentowała ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olga Stefaniszyna.

Dodała, że ​​władze finalizują realizację zaleceń Komisji Europejskiej, które otrzymały wraz z statusem kandydata do UE. Uruchomiono również procedurę sprawdzania zgodności ukraińskiego ustawodawstwa z prawem unijnym.

„Wszystkie te równoległe procesy mają na celu przyspieszenie kolejnego etapu – negocjacji w sprawie członkostwa w UE” – zapewniła Stefaniszyna.

Jak informowaliśmy, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Josep Borrell uważa, że Ukraina po wojnie stanie się członkiem Unii Europejskiej, ale konieczna jest zmiana „regulaminu” przyjmowania nowych członkowie.

„Ukraina należy do rodziny Unii Europejskiej. I będzie członkiem Unii Europejskiej. Zdecydowanie po tym, co się stało. Po rosyjskich bombardowaniach i zabójstwach” – powiedział Borrell podczas przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Jego zdaniem, przed Ukrainą stoją trudne zadania, bo jeszcze przed wojną borykała się z wieloma problemami. „A my wspieraliśmy Ukrainę przed wojną. Zainwestowaliśmy 15 miliardów euro w polityczny i gospodarczy rozwój Ukrainy. Wraz z wojną zainwestowaliśmy 60 miliardów euro. Jednak Ukraina musi przekształcić swoje struktury polityczne, walczyć z korupcją i mieć prawdziwą demokrację, rentowną gospodarkę” – podkreślił Borrell.

W grudniu ub. roku ukraiński rząd przekazał, że wiosną 2023 roku Komisja Europejska dokona wstępnej oceny postępów Ukrainy we wdrażaniu siedmiu zaleceń niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa w UE.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    „Ukraina należy do rodziny Unii Europejskiej. I będzie członkiem Unii Europejskiej. Zdecydowanie po tym, co się stało. Po rosyjskich bombardowaniach i zabójstwach” – powiedział Borrell podczas przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.” – na szczęście ani Niemcy, ani Franzole nie zwracają i nie będą zwracać uwagi na to co chrzani pierdo****ty Borrell bo jak powiedział Macron, przyjęcie do Unii nie może być nagrodą pocieszenia.