Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski podejmował w środę w Warszawie swojego odpowiednika z Danii. Rozmowy dotyczyły między innymi wojny na Ukrainie.

O spotkaniu Sikorskiego z Larsem Lokke Rasmussenem poinformowała między innymi telewizja TVN24. Zacytowała szefa polskiej dyplomacji, twierdzącego, iż jego gość zgodził się, żę “pomoc Ukrainie pozostaje najwyższym priorytetem”. Sikorski podkreślił, że Dania popiera pogląd, iż “Putin musi tę wojnę przegrać, a my powinniśmy długofalowo i wszechstronnie wspierać ukraińskie siły zbrojne”, a Ukraina potrzebuje jeszcze większego obu państw.

Rassmussen nie jest jedynym prominentnym przedstawicielem Danii jaki w środę przebywał w Polsce. Przybył do niej także sam król tego państwa Fryderyk X, który 14 stycznia rozpoczął panowanie pod abdykacji swojej matki. Jego wizyta w Polsce obejmuje trzy dni. “To jest znak szczególnych relacji między naszymi krajami, które rozwijają się w ciągu ostatnich dekad.” – powiedział o wizycie swojego monarchy szef duńskiej dyplomacji.

Dania to “solidny i cenny partner Polski” – ocenił Sikorski, który twierdził także, iż nasz kraj i Danię łączy “zbieżność poglądów w obszarze polityki wschodniej, bezpieczeństwa, strategiczna współpraca w energetyce. Mam tu oczywiście na myśli gazociąg Baltic Pipe, ale też realizowane wspólne projekty offshore na Bałtyku, znaczące perspektywy zacieśnienia współpracy w technologii wodorowej.”

Polski minister szczególnie wyróżnił zakończenie budowy wspomnianego gazociągu, które uznał za rozpoczęcie “nowego rozdziału w relacjach” Warszawy i Kopnhagi. Przypominał o znaczeniu Danii dla Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a także jej obecności wojskowej w państawch bałtyckich. Duńscy piloci strzegli już przestrzeni powietrznej Litwy w ramach misji NATO Baltic Air Policing, natomiast żołnierze duńskich sił lądowych pojawiali się na Łotwie i w Estonii.

Kopenhaga zadeklarowała zarazem przekazanie Ukrainie międzyi innymi swoich samolotów F-16, co minister Sikorski przyjął z wyrazami uznania.

“Polska jest cennym partnerem dla Danii w wielu obszarach – kwestie unijne, NATO. Jesteśmy bliskimi sojusznikami, a także sąsiadami. Mamy wspólną granicę na Bałtyku i, w związku z tym, wiele wspólnych interesów – powiedział Rasmussenem – Musimy zrobić jeszcze więcej, musimy jeszcze bardziej wspierać Ukrainę. Dzisiaj potwierdziliśmy nasze zobowiązania do podtrzymywania i rozwijania naszej współpracy w kontekście Ukrainy.”

Po ponownym objęciu stanowiska ministra spraw zagranicznych Sikorski z pierwszą wizytą udał się właśnie na Ukrainę. Także w Kijowie powiedział, że “Rosja musi przegrać, a Ukraina – zwyciężyć”. Zadeklarował tam, że „Polska powinna być nie tylko wojskowym, ale też ekonomicznym i politycznym hubem dla Ukrainy”, a kraj ten powinien dołączyć do Unii Europejski przed końcem bieżącej dekady.

tvn24.pl/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply