KE proponuje wprowadzenie na terenie UE europejskiego aktu w sprawie chipów. Miałoby to na celu rozwiązanie problemu niedoboru półprzewodników i zmniejszenia zależności od dostaw z USA i Azji. Dokument przewiduje przeznaczenie na publiczne i prywatne inwestycje ponad 43 mld euro.

Światowe niedobory półprzewodników spowodowały ostatnio zastój pracy fabryk w wielu branżach. Przykładowo, o jedną trzecią spadła w 2021 r. produkcja w sektorze motoryzacyjnym w niektórych państwach członkowskich UE. Braki chipów pokazały, że europejscy producenci są zależni od dostaw z innych kontynentów. Zaprezentowany we wtorek przez Komisję Europejską akt przewiduje przeznaczenie na publiczne i prywatne inwestycje w tym zakresie ponad 43 mld euro, z czego na dofinansowanie obecnych badań, rozwój i innowację ma zostać przekazanych 11 mld euro – zwraca uwagę portal Euro News.

Planowany przez Komisję akt miałby zapewnić dobrze prosperujący sektor półprzewodników. Dokument przewiduje uruchomienie ponad 43 mld euro na inwestycje publiczne i prywatne, a także środki, które będą zapobiegać przyszłym zakłóceniom w łańcuchach dostaw.

KE dąży do podwojenia obecnego udziału w światowym rynku półprzewodników i osiągnięcia w nim 20 proc. w 2030 r.

Na dofinansowanie obecnych badań, rozwój i innowację ma zostać przekazanych 11 mld euro.

Komisja Europejska zakłada stworzenie mechanizmu koordynacji między państwami członkowskimi a KE. Będzie służył monitorowaniu podaży półprzewodników, szacowaniu popytu i przewidywaniu niedoborów.

Zobacz także: Kolejne restrykcje USA na sprzedaż procesorów i półprzewodników do Chin

Jednym z głównych celów aktu o chipach jest wypełnienie luki między badaniami nad półprzewodnikami, dziedziną, w której Europa uważana jest za światowego lidera, a rynkiem, w którym europejskie podmioty mają skromny udział.

„Zabezpieczenie dostaw najbardziej zaawansowanych chipów stało się priorytetem gospodarczym i geopolitycznym” – podkreślił Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego.

Zobacz także: Litwa traci na wojnie z Chinami. Tajwan tego nie zrekompensuje

eusemiconductors.eu / euronews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply