Karczewski podarował Ukraińcom sprzęt medyczny ufundowany przez Senat RP. „Oni bronią Europy”

Podczas wizyty w Charkowie Marszałek Senatu podarował lekarzom specjalistyczny sprzęt medyczny kupiony przez Senat RP i obiecał wpierać rehabilitację ukraińskich weteranów z Donbasu. Jak tłumaczył: „Podziękowałem im za obronę granic Europy”.

Przy okazji swojej wizyty na Ukrainie, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odwiedził w piątek Szpital Wojskowy w Charkowie. Z tej okazji przekazał tamtejszym lekarzom specjalistyczny sprzęt medyczny kupiony przez Senat RP.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5525.41 PLN    (25.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Z kolei w odpowiedzi na prośbę gubernator Obwodu Charkowskiego, Julii Switlicznej, marszałek obiecał, że Polska będzie dalej wspierać rehabilitację ukraińskich weteranów. Spotkał się również z lekarzami, a także ukraińskimi żołnierzami rannymi w Donbasie.

– Odwiedziłem dziś żołnierzy, uścisnąłem ich dłonie i podziękowałem za ich trud, poświęcenie, służbę na rzecz obrony granic Ukrainy, obronę granic Europy – powiedział Karczewski na briefingu przed szpitalem. Marszałek zadeklarował też, że Polska będzie dalej wspierać Ukrainę i podtrzymywać wzajemną współpracę.

Karczewski relacjonował też, że gubernator Switliczna prosiła o dalsze wsparcie przy rehabilitacji ukraińskich weteranów. W odpowiedzi marszałek Senatu powiedział, że zwróci się w tej sprawie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Zaznaczył przy tym, że Polska takiej pomocy udzielała Ukrainie już wcześniej i nie odmówi jej też w przyszłości. Politycy rozmawiali również nt. współpracy w dziedzinie handlu, kultury, nauki, gospodarki.

Karczewski wziął również udział w uroczystości przekazania lekarzom-żołnierzom odznaczeń przyznanych im przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Potwierdził też, że w grudniu wizytę w Charkowie ma złożyć prezydent Andrzej Duda.

Podczas swojej wizyty na Ukrainie Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyznał, że kwestia kontrowersyjnej ukraińskiej ustawy o oświacie, uderzająca m.in. w polskie szkolnictwo, w przeciwieństwie do Węgier czy Rumunii nie niepokoi polskich władz. – My podchodzimy bardzo wstrzemięźliwie do jej zapisów –  mówił Karczewski. Zaznaczył również, że zadowolił się wyjaśnieniami przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Andrija Parubija ws. kontrowersyjnej ustawy oświatowej.

Przeczytaj: Parubij dziękuje Karczewskiemu za interwencję ws. usunięcia kresowych motywów z projektu paszportu

– To już nie jest naiwność. To jest głupota ze strony Marszałka Senatu, który daje się ogrywać cwaniakom z Ukrainymówił Kresom.pl dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk i ekspert ds. bezpieczeństwa, komentując wizytę Stanisława Karczewskiego na Ukrainie.

Marszałek Karczewski przyznał również, że kwestia kontrowersyjnej ukraińskiej ustawy o oświacie, uderzająca m.in. w polskie szkolnictwo, w przeciwieństwie do Węgier czy Rumunii nie niepokoi polskich władz. – My podchodzimy bardzo wstrzemięźliwie do jej zapisów –  mówił Karczewski.

Równolegle, w czwartek z inicjatywy Rumunii, a także Węgier, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję  ws. ukraińskiej ustawy o oświacie. Wyrażono w niej poważne zaniepokojenie zapisami tej ustawy i zalecono rewizję jej zapisów.

Tvpparlament.pl / Kresy.pl

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Nie dość, że jest utrzymywany za pieniądze polskiego podatnika i absulotnie nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, to jeszcze marnotrawi nasze fundusze na sprzęt mający na celu leczenie banderowskiej hołoty. U nas na sprzęt medyczny dla dzieciaków musi zbierać Wielka Orkierstra, jakoś Senat nigdy im niczego nie zasponsorował. Skoro jest takim zagorzałym wielbicielem upainy niech wspiera dzicz z własnych środków. Słowa o obronie granic Europy i wdzięczności świadczą dobitnie o wtórnym kretyniźmie tego politykierka. Żenada..

 2. greg
  greg :

  To prawda, ze Kreml i Putin wtraca sie w sprawy Ukrainy, wspierajac ludnosc rosyjska na Donbasie w obronie przed pomajdanowa banderowska
  junta, ktora niechybnie spacyfikowalaby i zniszczyla Donbas, a ludnoac wymordowala. Mieszkancy Donbasu sobie tego nie zycza (i maja do tego swiete prawo). Slepym oraz inteligentnym inaczej przypominam, ze w wyniku bombardowan i ostrzalu ukrainskiej armi i samozwanczych banderowskich tzw. batalionow, tragicznie zginelo 14 tys. miejscowej ludnosci cywilnej, a o wiele mniej, bo okolo 2,5 tys. zolniezy i bojownikow reprezentujacych strone obecnego, pomajdanowego rzadu. To walki wewnetrze, spowodowane niezdolnoscia osiagniecia przez banderowsko-oligarchiczy poprzewrotowy rzad w Kijowie, porozumienia ze swoimi obywatwlami w Donbasie. Realia sa takie, ze gdyby (majaca ciagotki imperialistyczne) RF chciala zaatakowac Ukraine, to zapewne zajelaby wiekszosc jej obecnego terytoriym w tydzien. Aby sie o tym przekonac, wystarczy aby Ukraina wypowiedziala Rosji wojne. Tak wiec, w sytuacji gdzie bezposrednio graniczymy z RF od strony obwodu kaliningrackiego, stwierdzenie ze „Ukraina broni Europy” jest mocno naciagana propaganda banderowska. RF trzeba powstrzymywac innymi sposobami bo Ukraina udzieli nam takiego wsparcia jakiego zawsze udzielala, czyli ZADNEGO! To i tak lepsze od dotychczasowej postawy Ukraincow (z Rusinami z ziem okrainnych bylo troche lepiej) czyli separatyzm, terroryzm i szkodzenie Rzeczpospolitej.

 3. sternik1
  sternik1 :

  Przykra jest świadomość faktu, ale z tym składem fanatycznych banderofili, jaki obecny jest w rządzie RP nie ma najmniejszych szans choćby tylko na godny pochówek setek tysięcy bestialsko pomordowanych Polaków na Wołyniu i Mał. Wsch.(nie mówiąc już o rekompensatach dla ich bliskich). Widać te umęczone POLSKIE dusze nie mają żadnego znaczenia dla „zagorzałych katolików” z rządu siedzących w pierwszych ławach K.K.!! Hipokryzja to nie jest właściwe słowo na określenie tych szubrawców. To zwyczajna zdrada małych, podłych sprzedawczyków widzących swoje interesy i ich „braci ukraińców”. I chociaż na każdym kroku widać fiasko tej obłędnej,służalczej i antypolskiej polityki wschodniej, dobry nastrój nie opuszcza „naszych” dygnitarzy. Ale wszystko jest do czasu i ta haniebna postawa musi znaleźć swój kres (oby jak najszybciej).

 4. Gaetano
  Gaetano :

  Parszywy neobanderowski sługus lekką rączką, bez żadnych skrupułów wywala kasę naszych pieniędzy na tę nazi-swołocz, nie musi nawet zapowiadać dalszego finansowania, bo oni zawsze zwyczajowo żebrzą o więcej i więcej i, niestety, dostaną! Takie są smutne realia. Polskojęzyczne władze kombinują zapewne, jak by tu nadać jakieś nasze odznaczenie tym ścierwom.
  Śmieć ściska banderowskie łapska morderców tym samym plując w twarz Polakom, a zwłaszcza rodzinom pomordowanych. A nasi rodacy, zamęczeni i pomordowani, spoczywający w bezimiennych mogiłach, dalej nie są pomodleni i godnie pochowani, co jest świętym obowiązkiem państwa i o co powinien zabiegać ten banderofil.

 5. gotan
  gotan :

  to kolejny przygłup i idiota,któremu skleroza z mózgu zrobiła marmeladę. Co takie stetryczałe zero jak Karczewski może jeszcze nawrzucać polakom?….Jego pomysły związane z neobanderowcami…to mało kuriozum…to zwykle poddaństwo i zdrada interesów Polski. Jakiej to Europy bronią upadlińcy? Jakiej? Plują mu w tą zakazaną mordę o on mówi,że deszcz pada..Wcześniej zablokowanie ustaw przeciwko symbolom banderowskim w Polsce…to zdrada pomordowanych polaków na Wołyniu i Południowo-Wschodniej Polsce….Brakuje obelg aby tę świnię podsumować…Szubrawiec i sługus Azjatów.

 6. Kojoto
  Kojoto :

  Już większość została tu dobrze napisana przez innych forumowiczów, jednak pozostaje jeszcze pytanie… jak państwo budowane na szowinistycznej i ludobujczej ideologii ma bronić Europy? Hitler też „bronił europy” przed komunizmem, a Stalin przed nazizmem, komuś trzeba przypominać skutki? Już pomijając codzienne wrogie gesty i działania UPAdlińskich polityków wobec Polski i Polaków, o prześladowaniu Polskiej mniejszości nie wspominając.