Koalicja Obywatelska po raz pierwszy od kilku lat zrównała się w sondażach z koalicją rządzącą PiS-Solidarna Polska-Porozumienie – wynika z sondażu Kantar. Trzecie miejsce, z wyraźną przewagą zajmuje ugrupowanie Szymona Hołowni.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar, gdyby po ustąpieniu epidemii koronawirusa odbyły się wybory parlamentarne, to największe poparcie uzyskałyby dwa główne obozy polityczne w Polsce: Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem oraz Koalicja Obywatelska. Zarówno na Zjednoczoną Prawicę, jak i KO, chęć oddania głosu deklaruje po 25 proc. badanych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1525.18 PLN    (6.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Oznacza to, że w porównaniu z poprzednim badaniem pracowni Kantar z listopada br. poparcie dla PiS i jego partii satelickich spadło o 5 pkt. proc., a KO zyskała 1 pkt. proc. Wówczas PiS miał już tylko niewielką przewagę nad KO.

 

Trzecim największym ugrupowaniem w Sejmie byłby Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, na który chciałoby zagłosować 13 proc. respondentów (spadek o 1 pkt. proc.). Do Sejmu weszłyby jeszcze partie Lewica (8 proc.; bez zmian) i Konfederacja (6 proc.; spadek o 1 pkt. proc., a zarazem o 5 pkt. proc. w ciągu niecałych dwóch miesięcy), a także ugrupowanie PSL-Koalicja Polska (5 proc.; bez Kukiz’15, ale z Unią Europejskich Demokratów). Do Sejmu, w przypadku samodzielnego startu, nie dostałoby się ugrupowanie Kukiz’15 (2 proc.).

Czytaj także: PSL domaga się wpisania członkostwa Polski w UE do konstytucji

Spośród osób, które zapowiedziały udział w głosowaniu, 16 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby swój głos.

Deklarowana w sondażu frekwencja wynosi 70 proc.

Według PAP, badanie przeprowadzono w dniach 4-9 grudnia 2020 r. na reprezentatywnej próbie 987 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Przeprowadzono je techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Należy dodać, że wyraźnie inną sytuację odnośnie PiS i KO przedstawiał ostatni sondaż IBRiS dla portalu WP.pl. Wynikało z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w minioną niedzielę, to pierwsze miejsce zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 34 proc., drugie miejsce KO – 23,4 proc., trzecie zaś Polska 2050 Szymona Hołowni – 14,4 proc.

PAP / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz