Jobbik traktuje ostatnie aresztowania działaczy pan-węgierskiego ruchu HVIM (Ruch 64 Komitaty) w Siedmiogrodzie jako działania władz Rumunii wymierzone w całą wspólnotę tamtejszych Węgrów.

1 grudnia oddział specjalny rumuńskiej policji zatrzymał inne działacza panwęgierskiego Ruchu 64 Komitaty. Według rumuńskich służb planował on dokonać zamachu bombowego podczas obchodów rumuńskiego Dnia Jedności. Bomba miała wybuchnąć w trakcie parady. Śledczy twierdzą, że Beke posiadał materiały wybuchowe. Rodzina Beke poinformowała z kolei, że jedyne co znajdowało się w domu to fajerwerki i petardy. Sprawa wzburzyła całą społeczność zamieszkujących Siedmiogród Węgrów-Seklerów, który do 1920 r. przez wieki wchodził w skład Królestwa Węgier. Seklerzy uznają aresztowanie działacza HVIM za kolejną szykanę władz Rumunii wobec swojej społeczności. W samym mieście Târgu Secuiesc – Kézdivásárhely,w którym 91% mieszkańców stanowią Węgrzy, doszło do wielokrotnych manifestacji oburzonych mieszkańców. 31 grudnia rumuńskie władze aresztowały lidera HVIM w Siedmiogrodzie Zoltána Szőcsa.

Jobbik uznaje te aresztowania za „bezpodstawne” i oskarża węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych o zachowywanie „ciszy” wobec działań, które ocenia jako „prześladowanie” wspólnoty Węgrów-Seklerów zamieszkujacych zwarcie historycznie węgierski, a obecnie znajdujący się w granicach Rumunii Siedmiogród. Jobbik przypomina, że aresztowania wpisują się w całą kampanię działań władz rumuńskich takich jak nakładanie grzywien za wznoszenie flagi Węgier czy śpiewanie węgierskiego hymnu oraz najście oddziału anterrorystycznego policji na koncert węgierskiego zespołu Ismerős Arcok.

Lider Jobbiku Gabor Vona domaga się niezwłocznego zwołania połączonego posiedzenie parlamentarnych komisji spraw zagranicznych i łączności narodowej (z Węgrami na kresach) i wezwania na nie ambasadora Rumunii w Budapeszcie. Według Vony powinien on wytłumaczyć „serię antywęgierskich, zastraszających i destabilizujących środków” używanych według niego przez władze Rumunii. Określił je także jako „szowinistyczny pokaz siły”.

jobbik.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz