Węgierski parlament wsparł polskie władze w sporze z Komisją Europejską.

Parlament Węgier w przyjętej we wtorek rezolucji „o poparciu Polski wobec presji Brukseli” zobowiązał węgierski rząd do niepopierania działań zmierzających do nałożenia na Polskę sankcji przez Unię Europejską. – podała Polska Agencja Prasowa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wzywamy rząd Węgier, by poparł Polskę, nie pozwolił uszczuplić zagwarantowanych w Traktacie UE praw Polski i nie popierał propozycji, która ograniczyłaby wykonywanie podstawowych praw Polski wynikających z jej członkostwa w UE – napisano w rezolucji.

Rezolucja, której autorem jest szef parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych Zsolt Nemeth, zawiera także apel do węgierskich europosłów, by nie popierali w Parlamencie Europejskim wniosku Komisji Europejskiej związanego z procedurą opisaną w artykule 7 traktatu o Unii Europejskiej.

Jak podaje The Hungary Journal, w debacie parlamentarnej, która poprzedziła głosowanie, projekt poparli posłowie rządzącej koalicji Fidesz-KDNP. Przemawiający w imieniu Fideszu Richard Horcsik powiedział, że podstawowym zadaniem węgierskiego parlamentu jest poparcie tego projektu wyrażającego solidarność z Polską. Poseł Jobbiku Marton Gyongyosi zadeklarował, że jego partia nie poprze rezolucji, która jego zdaniem jest „szukaniem konfliktu” i ignoruje powody procedury wszczętej przez KE. Podobnie wypowiedział się inny poseł Jobbiku Istvan Szavay, który, jak pisze The Hungary Journal, powtarzał, że w tym przypadku jego partia nie wesprze Polski, ponieważ procedura KE nie jest wymierzona w Polaków, lecz w niedemokratyczną politykę rządu PiS. Attila Mesterhazy z opozycyjnej koalicji MSZP (Jedność) tłumaczył, że Fidesz promując rezolucję szuka sojusznika w Unii Europejskiej. W odpowiedzi sekretarz stanu Levente Magyar oskarżyła opozycję o „zdradę” i powiedziała, że Polski należy bronić, ponieważ została zaatakowana.

CZYTAJ TAKŻE: Parlament Węgier zamierza poprzeć Polskę w sporze z UE

Kresy.pl / PAP / The Hungary Journal

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz