Najnowszy sondaż sympatii partyjnych przeprowadzony wśród Węgrów pokazuje, że rządząca ich krajem koalicja Fideszu i KDNP osiąga poparcie nie notowane w żadnym innym państwie UE.

Profil Europe Elects podający wyniki wyborów i sondaży z różnych państw Europy zamieścił także wyniki najnowszego sondażu sympatii partyjnych przeprowadzonego przez węgierską pracownię Medián. Wynika z niego, że na rządzącą Węgrami koalicję partii Viktora Orbána – Fideszu oraz mniejszej Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) głosować chciało aż 57% respondentów. To o 2 punkty procentowe więcej niż w poprzednim sondażu i o 8 punktów procentowych więcej niż koalicja ta uzyskała w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na silną drugą pozycję wybiła się Koalicja Demokratyczna (DK) byłego socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsány’ego. W cytowanym sondażu wskazało ją aż 17% respondentów. To o 6 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu i aż o 12 punktów procentowych więcej od wyniku wyborczego tej partii. Socjal-liberalnej partii pomaga najpewniej dobry wynik w niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Słabnie Jobbik. Niegdysiejsza partia nacjonalistyczna, która zrezygnowała z narodowej retoryki i przesunęła się do centrum, wskazana została przez 8% pytanych. To o 4 punkty procentowe mniej niż w poprzednim sondażu i aż o 11 punktów procentowych mniej od poparcia w zeszłorocznych wyborach.

Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) może liczyć na 7% wyborców. W poprzednim sondażu Medián poparło ją 11% respondentów, a w zeszłorocznych wyborach zagłosowało na nią 12% obywateli. Swoich przedstawicieli z listy krajowej mogłaby jeszcze wprowadzić do parlamentu liberalna partia Momentum, którą w sondażu wybrało 6% pytanych. To wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu do poprzedniego sondażu i o 3 punkty procentowe w stosunku do zeszłorocznych wyborów.

Pod progiem wyborczym znalazła się liberalna partia „Polityka może być inna” (LMP), którą wybrało tylko 2% respondentów, o 2 punkty procentowe mniej niż w poprzednim sondażu i o 5 punktów procentowych mniej niż w wyborach parlamentarnych. Partia psa o dwóch ogonach została wskazana przez 1% respondentów (w wyborach otrzymała 2%). Nacjonalistyczna partia „Nasza ojczyzna” założona przez byłego czołowego polityka Jobbiku László Toroczkaia również otrzymała w sondażu 1%, to o 1 punkt procentowy mniej niż w poprzednim badaniu.

Koalicja Fidesz-KDNP rządzi Węgrami od 2010 roku.

Czytaj także: Węgierski polityk na Zakarpaciu o warunkach normalizacji relacji z nowymi władzami Ukrainy

facebook.com/EuropeElects/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz