Mimo przedsięwzięcia przez rząd Viktora Orbána radykalnych kroków politycznych w obliczu pandemii SARS COVID-19 jego obóz polityczny wciąż utrzymuje bardzo wysokie poparcie społeczne.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Nézőpont koalicja partii Orbána – Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) cieszy się poparciem aż 54 proc. Węgrów o określonych sympatiach partyjnych. To poziom poparcia o 5 punktów procentowych wyższy niż wynik wyborczy tej koalicji sprzed dwóch lat. W stosunku do poprzedniego sondażu notowania Fidesz-KDNP wzrosły o 1 punkt procentowy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na główną siłę opozycyjną wyrosła liberalna partia Momentum przez długi czas balansująca na marginesie węgierskiej polityki (w poprzednich wyborach otrzymała 3 proc. poparcia). W majowym sondażu poparło ją 13 proc. respondentów, o 2 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu opinii publicznej. Na trzecie miejsca spadła Koalicja Demokratyczna (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsány’ego, którą poparło 11 proc. pytanych, o 1 punkt procentowy mniej niż w kwietniowym sondażu, ale o 6 punktów procentowych więcej niż w czasie wyborów.

Na czwartą pozycję spadł centroprawicowy, a niegdyś nacjonalistyczny Jobbik, który w majowym sondażu wybrało 9 proc. respondentów czyli ta sama proporcja co w poprzednim badaniu. W czasie ostatnich wyborów parlamentarnych na Jobbik głosowało 19 proc. elektoratu. Swoich przedstawicieli z listy krajowej wprowadziłaby do parlamentu jeszcze Partia Psa o Dwóch Ogonach (MKKP), która odnotowała w majowym sondażu poparcie na poziomie 6 proc. To najwyższy poziom sondażowego poparcia w historii tej założonej w 2014 r. pastiszowej organizacji.

Polityczny upadek przeżywa postkomunistyczna Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP). W ostatnich wyborach otrzymała jeszcze 12 proc głosów, w najnowszym sondażu już tylko 3 proc., to kolejny tego typu wynik sondażowy z rzędu. Zmarginalizowana jest także inna partia opozycyjna – „Polityka może być inna” (LMP). Wybrało ją 2 proc. pytanych, o 1 punkt procentowy więcej niż w czasie poprzedniego badania, ale 5 punktów procentowych mniej niż w czasie wyborów. Kolejny raz sondażowe poparcie na poziomie 1 proc. odnotowała nacjonalistyczna partia „Nasza Ojczyzna” założona przez rozłamowców z Jobbiku.

Nézőpont zapytał też Węgrów o to czy akceptują środki jakie rząd Viktora Orbána przyjął w celu zarządzania kryzysem pandemicznym. 72 proc. respondentów wyraziło aprobatę dla jego polityki mimo, że miała ona radykalny charakter, łączyła się z zawieszeniem parlamentu i rządami premiera za pomocą dekretów. Wzbudziło to protesty liberalnych komentatorów w kraju i na świecie.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-6 maja na próbie 1000 Węgrów.

twitter.com/rmx.news/kresy.pl

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz