Mimo przedsięwzięcia przez rząd Viktora Orbána radykalnych kroków politycznych w obliczu pandemii SARS COVID-19 jego obóz polityczny wciąż utrzymuje bardzo wysokie poparcie społeczne.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Nézőpont koalicja partii Orbána – Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) cieszy się poparciem aż 54 proc. Węgrów o określonych sympatiach partyjnych. To poziom poparcia o 5 punktów procentowych wyższy niż wynik wyborczy tej koalicji sprzed dwóch lat. W stosunku do poprzedniego sondażu notowania Fidesz-KDNP wzrosły o 1 punkt procentowy.

Na główną siłę opozycyjną wyrosła liberalna partia Momentum przez długi czas balansująca na marginesie węgierskiej polityki (w poprzednich wyborach otrzymała 3 proc. poparcia). W majowym sondażu poparło ją 13 proc. respondentów, o 2 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu opinii publicznej. Na trzecie miejsca spadła Koalicja Demokratyczna (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsány’ego, którą poparło 11 proc. pytanych, o 1 punkt procentowy mniej niż w kwietniowym sondażu, ale o 6 punktów procentowych więcej niż w czasie wyborów.

Na czwartą pozycję spadł centroprawicowy, a niegdyś nacjonalistyczny Jobbik, który w majowym sondażu wybrało 9 proc. respondentów czyli ta sama proporcja co w poprzednim badaniu. W czasie ostatnich wyborów parlamentarnych na Jobbik głosowało 19 proc. elektoratu. Swoich przedstawicieli z listy krajowej wprowadziłaby do parlamentu jeszcze Partia Psa o Dwóch Ogonach (MKKP), która odnotowała w majowym sondażu poparcie na poziomie 6 proc. To najwyższy poziom sondażowego poparcia w historii tej założonej w 2014 r. pastiszowej organizacji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Polityczny upadek przeżywa postkomunistyczna Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP). W ostatnich wyborach otrzymała jeszcze 12 proc głosów, w najnowszym sondażu już tylko 3 proc., to kolejny tego typu wynik sondażowy z rzędu. Zmarginalizowana jest także inna partia opozycyjna – „Polityka może być inna” (LMP). Wybrało ją 2 proc. pytanych, o 1 punkt procentowy więcej niż w czasie poprzedniego badania, ale 5 punktów procentowych mniej niż w czasie wyborów. Kolejny raz sondażowe poparcie na poziomie 1 proc. odnotowała nacjonalistyczna partia „Nasza Ojczyzna” założona przez rozłamowców z Jobbiku.

Nézőpont zapytał też Węgrów o to czy akceptują środki jakie rząd Viktora Orbána przyjął w celu zarządzania kryzysem pandemicznym. 72 proc. respondentów wyraziło aprobatę dla jego polityki mimo, że miała ona radykalny charakter, łączyła się z zawieszeniem parlamentu i rządami premiera za pomocą dekretów. Wzbudziło to protesty liberalnych komentatorów w kraju i na świecie.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-6 maja na próbie 1000 Węgrów.

twitter.com/rmx.news/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz