Na polsko-ukraińskiej granicy funkcjonowanie wznowi kolejne przejście

W środę ukraiński rząd podjął decyzję o otwarciu pieszego przejścia granicznego w Medyce-Szeginiach. To już drugie przejście na polsko-ukraińskiej granicy, które zostanie otwarte w ramach luzowania restrykcji związanych z epidemią koronawirusa.

Ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow określił decyzję o otwarciu przejścia mianem „technicznej”. „W związku z osłabianiem kwarantanny wynikła u nas taka potrzeba” – stwierdzał szef ukraińskiego MSW. Pytany o datę otwarcia przejścia Awakow zasugerował, że stanie się to w dniu publikacji rozporządzenia rządu, czyli w czwartek. Jednak jak ustalił Biełsat, strona polska nie została o tym powiadomiona i przejście jest dzisiaj zamknięte.

Państwowa ukraińska agencja informacyjna Ukrinform twierdzi, powołując się na źródło „zbliżone do polskiej Straży Granicznej”, że „w świetle rozporządzenia ukraińskiego rządu praca przejścia granicznego Szeginie-Medyka zostanie wznowiona w piątek”.

Przypomnijmy, że w związku z epidemią koronawirusa na polsko-ukraińskiej granicy zamknięto większość przejść pozostawiając jedynie dwa przejścia samochodowe: w Dorohusku-Jagodzinie i Korczowej-Krakowcu. 6 maja w związku z dużym obciążeniem działających przejść otwarto samochodowe przejście Hrebenne-Rawa Ruska.

Otwarcie pieszego przejścia w Medyce-Szeginiach ma szczególnie istotne znaczenie dla Ukraińców wracających do swojej ojczyzny z pracy w Polsce, ewentualnie jadących do pracy w Polsce, którzy nie posiadają własnego środka transportu. W związku z ograniczeniami transportu międzynarodowego, osoby te zostały zmuszone do płacenia słonych sum kierowcom przewożącym ich na drugą stronę granicy. Obecnie osoby te będą mogły przekroczyć granicę pieszo nie płacąc przewoźnikom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisze portal Strana.ua, otwarcie przejścia wywołuje jednak obawy o bezpieczeństwo wśród pograniczników. Na pieszym przejściu w Medyce-Szeginiach często panuje tłok, co w warunkach epidemii będzie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem. „Napływ ludzi może pogrążyć tę część granicy w chaosie” – napisała Strana.ua, dodając, że może to zrujnować efekty dotychczasowych środków bezpieczeństwa.

Ukraińskie władze zapowiadają, że będą wszystkim przybywającym pieszo na Ukrainę wykonywać ekspresowe testy immunologiczne podobnie jak dzieje się to na przejściach samochodowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Media: chaos i zamieszanie przy granicy z Ukrainą w związku z masowymi powrotami Ukraińców

Kresy.pl / Ukrinform / Biełsat / Strana.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz