Siedem rosyjskich okrętów wojennych przepłynęło w ciągu ostatnich dwóch dni w pobliżu wysp Izu na południe od Tokio – poinformował w piątek resort obrony Japonii.

Japońska armia zauważyła jednostki w czwartek i piątek – podaje Japan Times. To pierwszy przypadek żeglugi rosyjskich jednostek wojennych na tym obszarze od października ubiegłego roku. Rosyjskie jednostki zaobserwowano w pobliżu wyspy Izu, około 180 km na południowy wschód od wschodniego krańca półwyspu Boso w prefekturze Chiba.

Japonia i Rosja formalnie są nadal w stanie wojny, ponieważ kraje do tej pory nie podpisały traktatu pokojowego po II wojnie światowej – zwraca uwagę PAP. Powodem jest spór o cztery wyspy, które Japończycy nazywają Terytoriami Północnymi, a Rosjanie – Kurylami Południowymi. W 1945 roku zajęła je Armia Czerwona, razem z całym archipelagiem Kuryli, tuż po kapitulacji Japonii. Tokio uważa, że było to bezprawne.

„Rosja okupuje południową część Wysp Kurylskich, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym, podobnie jak atak na Ukrainę” – mówił w lutym podczas debaty w japońskim parlamencie dyrektor Departamentu Europy japońskiego MSZ Hideki Uyama. Na informacje zareagowały rosyjskie media.

Przypomnijmy, że w marcu dziesięć okrętów rosyjskiej marynarki wojennej przepłynęło przez Cieśninę Tsugaru między główną wyspą Japonii Honsiu a najbardziej wysuniętą na północ prefekturą Hokkaido.

japantimes.co.jp / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz