Jakich śmigłowców najbardziej potrzebuje polska armia?

Sztab Generalny Wojska Polskiego podał, jakich śmigłowców potrzebują Siły Zbrojne RP i które powinny znaleźć się na wyposażeniu armii w pierwszej kolejności.

Portal dziennikzbrojny.plzwrócił się do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z zapytaniem, jakie obecnie są całościowe potrzeby Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskania śmigłowców.

Sztab Generalny odpowiedział, że „potrzeby dotyczące ilości, typów i wersji śmigłowców zostały zdefiniowane, a następnie skorygowane w ramach cyklicznie realizowanego Przeglądu Potrzeb dla Zdolności Operacyjnych, stanowiącego etap procesu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych RP”.

Według SG WP, w ciągu najbliższych 10 lat najistotniejsze jest pozyskanie wielozadaniowych morskich śmigłowców pokładowych dla Marynarki Wojennej, zaś w dalszej kolejności – ciężkich śmigłowców wielozadaniowych dla Wojsk Lądowych. Planuje się również „zwiększenie możliwości Sił Zbrojnych RP w obszarze powietrznego bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR), pozyskanie średnich śmigłowców wielozadaniowych Wojsk Lądowych oraz śmigłowców uderzeniowych Wojsk Lądowych”.

Przeczytaj: Eksperci ostro krytykują pomysł polsko-ukraińskiego śmigłowca

Dziennik Zbrojny zapytał również, które z rodzajów śmigłowców są najbardziej potrzebne.

– Zgodnie z przyjętym harmonogramem w pierwszej kolejności planuje się podjąć działania zmierzające do wyposażenia eskadry działań specjalnych i śmigłowców dla Marynarki Wojennej CSAR, a następnie ZOP [zwalczania okrętów podwodnych – red.], z uwagi na planowane wycofanie śmigłowców Mi-14 z eksploatacji– informuje SG WP.

Z kolei według rzecznika resortu obrony, minister Antoni Macierewicz tłumaczy, że „pilna potrzeba operacyjna” dotycząca zakupu śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii musi nastąpić „ze względu na narastające zagrożenie ze strony Rosji”.

Według biura prasowego MON, potrzeba pilnego zakupu miała zostać zgłoszona przez Siły Zbrojne RP. – Minister Macierewicz traktuje tę sytuację poważnie, ponieważ ma świadomość realnego zagrożenia związanego z narastającymi zagrożeniami ze strony Federacji Rosyjskiej– podkreślono.

Przeczytaj: „Pilna potrzeba operacyjna”. MON zaprasza trzy firmy do rozmów ws. zakupu śmigłowców dla wojska

Jak informowaliśmy, amerykański koncern Bell Helicopter składa Polakom propozycję: jeśli Polska zdecyduje się na zakup śmigłowców AH-1Z i UH-1Y, to uruchomi w naszym kraju ich linię montażową. Przedstawiciele amerykańskiego koncernu Bell Helicopter liczą na to, że po rezygnacji z zakupu Caracali, polski rząd zainteresuje się nabyciem śmigłowców z rodziny H-1. Wcześniej Bell zaproponował w ramach programu „Kruk” śmigłowiec uderzeniowy AH-1Z Viper, teraz rozszerza ofertę o maszynę wielozadaniową UH-1Y Venom.

Mike Gleason, odpowiadający za rozwój Bell Helicopter na arenie międzynarodowej przekonuje, że Venom może spełniać wszystkie wymagania stawiane przez Polskę w ramach przetargu na śmigłowce wielozadaniowe.

W rozmowie z DefenseNews.com, Gleason deklarował, że w ramach współpracy z PGZ Bell zaoferował uruchomienie w zakładach WZL-1 w Łodzi końcową linię montażową wraz z zapleczem remontowo-przeglądowym. Podobieństwo konstrukcji nowych śmigłowców AH-1Z i UH-1Y wynosi 85 proc.

Dziennikzbrojny.pl/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply