W ramach programu Łiczinka-MD Rosja prowadzi prace nad nową rakietą hipersoniczną dla myśliwców 5. generacji Su-57 – pisze „Izwiestija”. Według ekspertów, ma to być pocisk przeciwokrętowy o zasięgu kilkuset km, który docelowo zastąpi rakiety Ch-31.

Rosyjska gazeta „Izwiestija” pisze, że w Rosji trwają prace nad stworzeniem kolejnego systemu broni hipersonicznej. Chodzi o prace badawczo-rozwojowe w ramach programu Łiczinka-MD, (pol. Larwa-MD). System, jak podano, jest obecnie na etapie budowy makiety. Nowa rakieta ma stanowić wyposażenie nowych myśliwców typu stealth Su-57. Przypuszcza się, że będzie mogła osiągać prędkość co najmniej pięć razy większą niż prędkość dźwięku, dzięki czemu ma być praktycznie niewrażliwa na współczesne systemy obrony przeciwrakietowej.

Według dokumentów, do których dostęp uzyskała „Izwiestija”, w 2019 roku rozpoczął się drugi etap prac badawczo-rozwojowych programu Łiczinka-MD, prowadzony głównie przez Korporację Taktyczne Uzbrojenie Rakietowe. Napędem ma być nowy, opracowywany dla rakiet hipersonicznych silnik określany jako „produkt 70”. Obecnie silnik ma przechodzić testy.

Ponadto, źródła gazety w rosyjskim resorcie obrony potwierdziły, że opracowywany jest pocisk hipersoniczny specjalnie dla Su-57. Obecnie ma on przechodzić etap testów naziemnych z wykorzystaniem pełnowymiarowych makiet. Docelowo, Su-57 ma przenosić nową broń w wewnętrznym luku uzbrojenia. „Izwiestija” przypomina też, że według jej informacji w Rosji trwają równoległe prace nad kilkoma projektami pocisków hipersonicznych, w tym dla lżejszych samolotów.

Przeczytaj: Gremlin – nowy rosyjski „hipersonik” czy raczej „hiperfejk”?

Zdaniem rosyjskich ekspertów, rakiety Łiczinka-MD mają służyć przede wszystkim do zwalczania celów morskich, głównie okrętów nawodnych. W przyszłości nowa broń miałaby zastąpić naddźwiękowe pociski rakietowe Ch-31. Tego zdania jest m.in. Dmitrij Korniew, w opinii którego można przypuszczać, Łiczinka-MD to następca przeciwokrętowych rakiet dla lotnictwa operacyjno-taktycznego. „To powinna być rakieta hipersoniczna, zapewne o zasięgu kilkuset kilometrów” – powiedział.

W tym kontekście zwraca się uwagę na oznaczenie literowe „MD” przy nazwie projektu, które w przypadku rakiet powietrze-powietrze oznaczają broń krótkiego zasięgu. Korniew nie wyklucza jednak, że w tym przypadku może chodzić o mały zasięg w porównaniu z innymi systemami hipersonicznymi, o zasięgu 1000 i więcej kilometrów. Przypomniano też, że w 2019 roku rosyjski wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko mówił o opracowywaniu perspektywicznych rakiet przeciwokrętowych dla Su-57. Z kolei w tym roku na międzynarodowym salonie obronnym w Petersburgu ogłoszono, że w Rosji prowadzone są prace nad rakietą przeciwokrętową nowej generacji, o wysokiej szybkości lotu.

Jak informowaliśmy, na początku lutego br. rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu powiedział, że organizowane są dodatkowe zamówienia na broń hipersoniczną oraz broń precyzyjną dalekiego zasięgu. Dodał, że zamówienia te są nadzorowane osobiście przez prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Czytaj także: Forbes: Rosyjskie pociski hipersoniczne Kinżał są produkowane głównie na pokaz

iz.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply