Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, wyraziła głębokie zaniepokojenie wyrokiem polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym. Zapowiedziała, że po przeprowadzeniu analizy KE podejmie kolejne kroki.

Jak pisaliśmy, Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym oraz nad Traktatem o Unii Europejskiej (TUE). Uznał też za niezgodne z Konstytucją niektóre przepisy TUE. Przedstawiciele prounijnej opozycji zdecydowanie skrytykowali decyzję TK, twierdząc, że tym samym rząd PiS zamierza doprowadzić do wyjścia Polski z UE.

W piątek sprawę skomentowała szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. „Jestem głęboko zaniepokojona orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego” – oświadczyła „Poleciłam służbom KE dogłębną i szybką analizę, na tej podstawie zdecydujemy o kolejnych krokach”.

 

Rzecznik Komisji, Eric Mamer, cytowany przez korespondentkę TVP Dominikę Cosic powiedział natomiast, że „KE przyjęła z zaniepokojeniem wczorajszą decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego i będzie analizować jej prawne i polityczne konsekwencje”. Jednocześnie uciął spekulacje odnośnie ewentualnego Polexitu słowami: „Nie zajmujemy się spekulacjami politycznymi”.

Jak informowaliśmy, Komisja Europejska w reakcji na decyzję Trybunału Konstytucyjnego oświadczyła, że „prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi”, zaś KE nie zawaha się skorzystać z przysługujących jej uprawnień „w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa europejskiej wspólnoty”.

Unijny komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders oświadczył, że KE dysponuje narzędziami, by odpowiedzieć na decyzję Trybunału Konstytucyjnego i zapowiedział, że Komisja uczyni to już w najbliższych tygodniach, a nawet dniach. Dał do zrozumienia, że KE może rozpocząć przeciwko Polsce procedurę o naruszenie prawa lub zastosować wobec naszego kraju nowy mechanizm warunkowości, obowiązujący od 1 stycznia, który daje możliwość wstrzymywania wypłat unijnych środków. Komisarz wymienił też w tym kontekście wciąż niezatwierdzony przez KE Krajowy Plan Odbudowy.

Przeczytaj: Parlament Europejski zdecydowanie popiera KE i jest za uzależnieniem akceptacji polskiego KPO od kwestii „praworządności”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z konstytucją RP przepisów TUE pozwalających organom UE na działanie poza granicami kompetencji przekazanych przez Rzeczpospolitą Polską i sprawiających, że polska konstytucja nie jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Za niekonstytucyjny uznano także przepis TUE przyznający sądom krajowym kompetencje do pomijania w procesie orzekania przepisów konstytucji i orzekania na podstawie przepisów nieobowiązujących (uchylonych przez Sejm lub uznanych przez TK za niezgodne z konstytucją). Wyrok TK uznał także za niezgodne z konstytucją przepisy TUE przyznające sądom krajowym kompetencje do kontroli legalności powoływania czy nominowania sędziów.

Czyta więcej: TK orzekł o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym

Dodajmy, że po wyroku TK ws. wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym szef PO Donald Tusk wezwał „wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej” na protest do Warszawy.

Interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply