Izraelski dziennik: obchody stulecia Polski zostały splamione strachem i nienawiścią

Za polskim prezydentem i zwykłymi obywatelami maszerowały tysiące skrajnych nacjonalistów niosących przerażające symbole – tak izraelski dziennik Haaretz opisuje tegoroczny marsz 11 listopada w Warszawie. Napisano też m.in., że polskie organizacje narodowe odpowiadają za pogromy Żydów i „mordowanie ich nawet po II wojnie światowej”.

Izraelski lewicowy dziennik Haaretz zamieścił we wtorek na swoich stronach internetowych artykuł zatytułowany „Obchody stulecia Polski zostały splamione strachem i nienawiścią”. Tekst dotyczy marszu 11 listopada, którego integralną częścią był Marsz Niepodległości.

„Za prezydentem [Andrzejem Dudą – red.] i zwykłymi obywatelami w największym wydarzeniu publicznym od upadku komunizmu w 1989 roku, maszerowały tysiące nacjonalistów niosących przerażające symbole” – pisze Haaretz w pierwszym akapicie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dziennik twierdzi, że przekaz medialny ws. tegorocznego marszu był spolaryzowany. Jak pisze, media publiczne pokazywały festiwalowe wydarzenie na czele z prezydentem i premierem, „do których dołączyły setki tysięcy Polaków, w tym rodziców z dziećmi, dumnie machających biało-czerwonymi flagami narodowymi”. Haaretz zaznacza, że inne obrazy pokazywały „prywatne stacje telewizyjne”, a także gazety czy media społecznościowe:

„Za pochodem były tysiące skrajnych nacjonalistów. Niektórzy nieśli przerażające flagi i symbole, a jeden z maszerujących spalił nawet flagę Unii Europejskiej”.

Wymowna jest w tym kontekście ilustracja artykułu: z jednej strony zdjęcie polskich żołnierzy, a z drugiej zbliżenie na włoskich nacjonalistów z Forza Nuova, prawicowej włoskiej partii odwołującej się do idei faszyzmu, na Marszu Niepodległości.

Izraelski dziennik twierdził też, że w marszu uczestniczyli „włoscy i niemieccy faszyści”, a także polskie „ruchy skrajnie prawicowe”. Nie wymieniono ich z nazwy, ale napisano, że „w swoim poprzednim wcieleniu [dosł. iteracji – red.] nazywały [one] Żydów pasożytami, przeprowadziły pogromy Żydów i brały udział w mordowaniu Żydów nawet po II wojnie światowej”.

Przeczytaj: Jonny Daniels twierdzi, że ludzie uciekali z Warszawy w obawie przed Marszem Niepodległości

Gazeta pyta też, jak pozwolono im wziąć udział w uroczystym marszu ulicami Warszawy, „miejsca pielgrzymek dziesiątek tysięcy obywateli Izraela w ostatnich latach”. Dodaje, że w tle była decyzja polskiego rządu o „odebraniu” nacjonalistom kontroli nad marszem, by zapobiec „takim scenom jak w ubiegłym roku”.

Czytaj również: Gliński: to państwo powinno organizować Marsz Niepodległości. Narodowcy odpowiadają

Haaertz przyznaje, że ogólnie polski rząd odniósł sukces, do żadnych dużych incydentów nie doszło, a w wydarzeniu brali udział przede wszystkim zwykli obywatele . „Ekstremiści byli w mniejszości” – czytamy.

Gazeta pisze też o odsłonięciu pomnika Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego w Warszawie (błędnie podając, że działo się to w czasie marszu), twierdząc, że wysyła on „donośny sygnał”, gdyż „obóz nacjonalistyczny [sic!] w Polsce oskarża Rosję o zamordowanie [Lecha] Kaczyńskiego”.

Przeczytaj także:

Wielka Orkiestra Świątecznego Marszu Niepodległości

Czy narodowców czeka „andruszkiewiczyzacja”?

Haaretz.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Willgraf
    Willgraf :

    jak ktoś tu się boi to żydostwo bo żywiciel czyli Naród Polski się obudził i leczy się z choroby pasożytniczej narodziku wybranego, a co do Nienawiści to wy żydzi ….pokazujecie ja codziennie w Palestynie wobec ludzi zamkniętych w Strefie Gazy jak w Gettcie …Już niedługo role die odwrócą !

  2. Avatar
    zefir :

    To wymowne,Żydom z Izraela nie w smak, gdy Polacy w patriotyżmie się jednoczą.Aj waj jakaż to zbrodnia.Sami rasistowskie prawa mają szowinizmem się kierują i w podchody się bawią i tylko rozmyślają jaką bzdurą się doczepić,jak innym łatkę antysemityzmu przyczepić.