7 października br. izraelski śmigłowiec bojowy z bazy Ramat David ostrzelał omyłkowo Izraelczyków – uczestników festiwalu – potwierdza izraelski dziennik Haaretz.

Chodzi o zdarzenie z 7 października br., dnia ataku Hamasu na Izrael. Na festiwalu, który odbywał się w kibucu Re’eim, sąsiadującym ze Strefą Gazy, na którym bawiły się tysiące ludzi, wybuchła panika. Nad głowami uczestników latały rakiety, a strzały były oddawane w kierunku tłumu. Izraelski dziennik Haaretz podał w sobotę, że uczestnicy festiwalu zostali ostrzelani m.in. przez izraelski helikopter bojowy.

Takie wnioski płyną z policyjnych źródeł, na które powołuje się gazeta. Jak czytamy, na miejsce festiwalu przybył śmigłowiec wojskowy z zamiarem ostrzelania bojowników Hamasu, lecz ranił także kilku Izraelczyków – uczestników festiwalu.

Medium podkreśla, że siły izraelskie “miały trudności z identyfikacją bojowników Hamasu”, w konsekwencji użyto uzbrojenia przeciw ludności cywilnej.

Dziennik zwraca uwagę, że to efekt tego, że “terroryści Hamasu otrzymali polecenie, aby wtopić się w tłum”. “Piloci mieli trudności z rozróżnieniem, kto jest terrorystą, a kto Izraelczykiem” – czytamy. “W konsekwencji część pilotów zdecydowała się samodzielnie otworzyć ogień przeciwko terrorystom, bez uzyskania zgody przełożonych” w pobliżu miejsca, w którym odbywało się wydarzenie – wskazuje gazeta.

W efekcie jeden ze śmigłowców z bazy Ramat David ostrzelał uczestników festiwalu.

Policja oszacowała, że ​​podczas festiwalu zginęły 364 osoby. Dotychczasowa narracja izraelskich władz sugerowała, że uczestnicy festiwalu padli ofiarą ostrzału ze strony Hamasu.

7 października 2023 roku Hamas zaatakował Izrael. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską.

Zobacz także: Prezydent USA uważa, że Autonomia Palestyńska powinna przejąć władzę nad Strefą Gazy

haaretz.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply