Izrael wprowadzi drugi lockdown. Ponownie zamknięte zostaną m.in. szkoły, restauracje, centra handlowe i hotele – ogłosił w niedziele premier Benjamin Netanjahu.

Drugi lockdown rozpocznie się w piątek – podaje agencja “Reuters”. Będzie trwał co najmniej trzy tygodnie – oświadczył w niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu. Szkoły, restauracje, centra handlowe i hotele zostaną ponownie zamknięte. Otwarte będą apteki i supermarkety. Sektor publiczny będzie funkcjonował, lecz z mniejszą liczbą pracowników. Biura i firmy będą mogły pracować, lecz pod warunkiem nieprzyjmowania klientów.

Obowiązywać będą też ograniczenia w zakresie poruszania się. Izraelczycy będą musieli przebywać w promieniu 500 metrów od swoich domów. Będą mogli podróżować do swoich miejsc pracy.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu podkreślił, że zdaje sobie sprawę z faktu, iż nowe obostrzenia będą “dużo kosztowały”.

Nowe obostrzenia są spowodowane gwałtownym wzrostem liczby nowych przypadków COVID-19, do którego dochodziło w ostatnich tygodniach, a także cotygodniowymi protestami,  których uczestnicy domagali się ustąpienia Netanjahu w związku z oskarżeniami o korupcję i działaniami rządu w sprawie pandemii koronawirusa.

Netanjahu podczas niedzielnej konferencji prasowej bronił swoich działań związanych z pandemią. Wyraził opinię, że gospodarka Izraela wyszła z pierwszego lockdownu w lepszym stanie niż gospodarki wielu rozwiniętych krajów.

Szacunki izraelskiego resortu finansów sugerują, że wprowadzenie drugiego lockdownu będzie kosztowało gospodarkę kraju 6,5 mld szekli (ponad 7 mld zł).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Studenci Uniwersytetu Warszawskiego nie pójdą na uczelnię

W ramach protestu przeciw chęci wprowadzenia nowych obostrzeń, w niedzielę z funkcji ministra ds. budownictwa zrezygnował Jaakow Licman. Pełnił on funkcję ministra zdrowia na początku pandemii. Skrytykował szczególnie wprowadzenie restrykcji, które ograniczą żydom możliwość uczestniczenia we wspólnych modlitwach w synagogach w czasie nadchodzących świąt – Rosz Haszana, a także Jom Kipur, które po nim następuje.

W Izraelu potwierdzono do tej pory 150 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu choroby COVID-19 w kraju zmarło 1,1 tys. osób. Populacja Izraela wynosi 9 milionów. W sobotę wykryto 2715 kolejnych przypadków zakażenia.

Zobacz także: Czechy: Najwyższy dobowy wzrost zakażeń od początku pandemii

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply