Izba Reprezentantów USA przegłosowała ustawę, która ogranicza możliwość prowadzenia działań wojennych w Iranie – informuje w środę Middle East Eye.

Jak pisze w środę portal, ustawa przyjęta przez Kongres Stanów Zjednoczonych ma ograniczyć możliwości Donalda Trumpa do prowadzenia działań wojskowych przeciwko Iranowi. Prezydent nie mógłby między innymi zarządzać nalotów bez skonsultowania się z kongresem.

Rezolucja została podjęta większością 223 do 188 głosów, żaden członek partii Republikańskiej nie zagłosował „za”, trzech członków Demokratów było „przeciw”.

Republikanie próbowali zablokować ustawę wnioskując o poprawki i odsunięcie na kolejne czytania. Ich wnioski jednak zostały przegłosowane.

Dokumenty zostaną przedstawione Donaldowi Trumpowi, który prawdopodobnie skorzysta z możliwości zawetowania ich.

Po styczniowym ataku, w którym zginął irański generał Qassem Suleimani na urzędującego prezydenta wylała się fala krytyki.

Jak pisaliśmy, bezpośrednio po ataku Eliot Engel, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, oskarżył administrację Donalda Trumpa o wyolbrzymianie zagrożenia jakie miał powodować irański generał Qassem Soleimani – informuje portal middleeasteye.

Zabicie generała Kasema Sulejmaniego przez siły USA spotkało się w Stanach Zjednoczonych z aprobatą Republikanów i krytyką ze strony Demokratów. Zdaniem byłego wiceprezydenta USA, Joe Bidena, Trump „wrzucił laskę dynamitu do beczki prochu”. Z kolei czołowy republikański „jastrząb” i neokonserwatysta, senator Lindsey Graham oświadczył, że śmierć irańskiego dowódcy to „znaczący cios dla irańskiego reżimu, który ma na rękach krew Amerykanów”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że o ataku niepochlebnie wyraził się teżpremier Iraku. „Amerykański nalot i zabicie irańskiego generała Sulejmaniego jest aktem agresji na Iran i złamaniem jego suwerenności, który doprowadzi do wojny w Iraku, w regionie i na świecie” – oświadczył. Zaznaczył, że USA złamały umowę ws. swojej obecności wojskowej w jego kraju.

Trzeciego stycznia, późnym wieczorem Amerykanie przeprowadzili atak na konwój samochodów proirańskiej irackiej milicji, Ludowych Sił Mobilizacyjnych, w rejonie terminala towarowego lotniska w Bagdadzie. Zniszczono całkowicie dwa pojazdy. W wyniku nalotu zginął gen. mjr Kassem Sulejmani (także Ghasem Solejmani), dowódca elitarnych Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, a także Abu Mahdi al-Muhandis, wicedowódca Ludowych Sił Mobilizacyjnych.

Kresy.pl/Middle East Eye

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz