Rząd Iranu przeznaczył w środę po 150 000 dolarów dla rodzin każdej ze 176 ofiar zestrzelonego w styczniu przez irańską obronę powietrzną ukraińskiego samolotu pasażerskiego, podała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Reuters, rząd Iranu przeznaczył w środę po 150 000 dolarów dla rodzin każdej ze 176 ofiar zestrzelonego w styczniu przez irańską obronę powietrzną ukraińskiego samolotu pasażerskiego. „Gabinet zatwierdził jak najszybsze przekazanie 150 000 dolarów lub równowartości w euro rodzinom ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu”.

Ukraińska strona uważa, że odszkodowania powinny zostać wynegocjowane i wzywa do postawienia winnych przed sądem.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Już we wrześniu strona irańska sygnalizowała, że jest gotowa do wypłacenia „pełnego odszkodowania za to, co zrobiła”.

Iran początkowo obwinił katastrofę o problem techniczny, a później przyznał się do nieumyślnego zestrzelenia samolotu i pomylenia go z „wrogim celem” pośród wzmożonych napięć wkrótce po tym, jak siły amerykańskie zabiły najważniejszego irańskiego generała Kasema Solejmaniego w Iraku.

W swoim końcowym raporcie z katastrofy, opublikowanym w połowie lipca, agencja lotnicza przyznała się do „błędu ludzkiego”, obwiniając za incydent wadliwie działający system radarowy, który spowodował problemy z komunikacją z odpowiedzialną jednostką wojskową.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wcześniej Iran odmawiał odszkodowania krewnym ofiar, twierdząc, że samolot jest ubezpieczony przez firmy ukraińskie i europejskie, które w związku z tym powinny zapłacić odszkodowanie.

Boeing 737 Ukraine International Airlines (UIA) został zestrzelony wkrótce po starcie 8 stycznia, zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie. Pasażerowie pochodzili z Ukrainy, Iranu, Kanady, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Zobacz też: Irańscy śledczy: ukraiński samolot zapalił się i próbował zawrócić na lotnisko, czarne skrzynki uszkodzone

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz