Instytut Pamięci Narodowej od trzech lat pracuje nad stworzeniem mapy polskich mogił i miejsc pamięci na Wschodzie. Efekty mamy poznać za kilka lat.

Jak informuje RIRM, prace nad stworzeniem bazy rozpoczęły się w 2016 roku. Eksperci IPN tworzą zbiór w oparciu o dokumenty archiwalne. W swojej pracy korzystają z relacji, akt śledztw, opracowań i książek.

Baza-mapa ma dotyczyć zasadniczo zbrodni OUN-UPA na Polakach, przy czym cały zbiór obejmie miejsca pamięci od 1917 roku. Znajdą się w nim zatem między innymi ofiary wojny 1919-1920, września 1939 na Kresach Wschodnich oraz totalitaryzmów – sowieckiego i niemieckiego w latach 1939-1945.

Finalnie powstać ma ogólnodostępna, internetowa baza polskich miejsc pamięci i mogił na Wschodzie. Prace potrwają jeszcze kilka lat.

 

W rozmowie z RIRM szef Wydziału Kresowego IPN dr Leon Popek powiedział, że powstająca mapa uporządkuje miejsca pamięci Polaków.

– Przez ostatnich 30 lat ciągle poruszamy się w bardzo ogólnych informacjach. Jeśli ktoś zapyta, ile jest tych dołów śmierci, odpowiemy: „nie wiemy”, bo nikt nie podał tych informacji. Jeśli ktoś zapyta, ile jest miejsc pamięci, gdzie leżą Polacy, to odpowiemy: „nie wiemy”. Chcemy, żeby to było bardzo profesjonalne. Chcemy, by wtedy, kiedy ta mapa zostanie udostępniona do wglądu, rodziny będą mogły szukać swoich krewnych przez nazwiska, miejscowości – podkreślił dr Popek.

Przypomnijmy, że od od ponad dwóch lat Ukraina blokuje prace poszukiwawcze i ekshumacyjne Polaków pomordowanych przez OUN-UPA w trakcie ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Ukrainie zostały zablokowane maju 2017 roku przez skompromitowanych ukraińskich urzędników – szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wjatrowycza oraz sekretarza komisji ds. upamiętnień Swiatosława Szeremetę – po tym, jak w kwietniu 2017 roku w Hruszowicach na Podkarpaciu doszło do legalnej rozbiórki samowolnie postawionego pomnika UPA. W grudniu 2017 roku prezydenci Polski i Ukrainy uzgodnili przeprowadzenie „uzgodnień komisyjnych dotyczących jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji”. Pomimo podjęcia takich rozmów do zniesienia zakazu wciąż nie doszło.

Przeczytaj: Prof. Szwagrzyk: Ukraina jedynym państwem na świecie, które zabrania nam ekshumacji

Czytaj również: W IPN zaprezentowano projekt „Mapa Miejsc Pamięci Narodowej

Jak informowaliśmy, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie poszukuje osób pokrzywdzonych i świadków zbrodni ludobójstwa popełnionych w latach 1939-1945 przez członków OUN-UPA oraz inne osoby współuczestniczące na ludności narodowości polskiej zamieszkującej województwo wołyńskie.

RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply