Dzisiaj Instytut Polski w Wilnie świętuje swoje urodziny. W ciągu 15. lat działalności upowszechniał wiedzę o Polsce, popularyzował dorobek polskiej kultury i nauki, a także wspierał współpracę między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską. Przyszedł czas na świętowanie, ale jak mówi dyrektor IP Małgorzata Kasner, “mamy problem ze świętowaniem (…) dużo łatwiej jest nam pracować”.

“To piętnastolecie jest zasługą bardzo wielu osób, które tutaj pracowały. Kilka razy zmieniali się pracownicy, chociaż to się u nas zbyt często nie zdarza. Mamy pewną ciągłość w instytucie. Moi poprzednicy, pierwszy dyrektor radca Ambasady RP Wojciech Wróblewski, który zaszczyci nas swoją obecnością na jubileuszowym koncercie, świętej pamięci Ryszard Badoń, którego Państwo doskonale pamiętają, z niedawnej tutaj pracy, no i ja, która już po raz drugi mam zaszczyt, wielką radość i wielką twórczą przyjemność pracy tutaj” – powiedziała w przeddzień obchodów jubileuszu Małgorzata Kasner, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie.

“Tak się składa, że mamy spory problem ze świętowaniem (…). Nam jest dużo łatwiej pracować, planować kolejne przedsięwzięcia niż świętować” – wyjaśniała z uśmiechem M. Kasner. Do świętowania Instytut Polski został zachęcony przez różne osoby i instytucje, i jak żartuje M. Kasner, “ja troszkę zazdrościłam naszym przyjaciołom z Domu Kultury Polskiej w Wilnie, którzy tak pięknie świętowali swoje dziesięciolecie”.

Z okazji piętnastolecia działalności Instytut Polski w Wilnie zaprasza na jubileuszowy koncert “Noc z Tangatą”, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.30 na dziedzińcu Wileńskiej Galerii Obrazów przy ul. Wielkiej 4. Ale to nie koniec jubileuszowych imprez. Małgorzata Kasner wyjaśnia: “Chcemy tym koncertem pokazać się, natomiast cały rok będziemy Państwa informować, co pod tym znaczkiem, że mamy już 15 lat, będzie organizowane. Nie przewidujemy już tak dużego koncertu tylko nam poświęconego”.

W 2011 roku najważniejszymi obszarami promocyjnymi IP są: Rok Czesława Miłosza i polska prezydencja w Radzie UE. Projektami wizerunkowymi wspierającymi polską prezydencję w Radzie UE, promującymi Polskę jako kraj atrakcyjny turystycznie i kraj umiejętnie łączący tradycję z nowoczesnością, będą wystawy w przestrzeni miejskiej, wystawa polskiego designu, konkursy wiedzy o Polsce oraz ustanowienie Nagrody im. Czesława Miłosza.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply