Inflacja bazowa z kolejnym rekordem

Narodowy Bank Polski podał we wtorek dane dotyczące inflacji bazowej (bez cen żywności i energii) w Polsce za lipiec 2022. W lipcu 2022 inflacja bazowa wyniosła 9,3 proc. To wynik jeszcze wyższy niż w rekordowym czerwcu, gdy odnotowano 9,1 proc. Wcześniej dowiedzieliśmy się, że inflacja CPI (tzw. konsumencka) za lipiec wyniosła z kolei rekordowe 15,6 proc.

Dane opublikowane przez NBP wskazują, że inflacja bazowa w lipcu 2022 wyniosła 9,3 proc. Po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 15,9 proc., tyle co miesiąc wcześniej. Inflacja bazowa, liczona po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych, wyniosła z kolei 11,7 proc. wobec 11,2 proc. miesiąc wcześniej – zwraca uwagę portal Money.pl.

Przypomnijmy, że inflacja CPI (tzw. konsumencką) za lipiec wyniosła rekordowe 15,6 proc.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), który prognozował inflację bazową za lipiec dokładnie w wysokości 9,3 proc. uważa, że hamowanie wzrostu cen będzie obserwowane dopiero pod koniec 2022 roku.

“Spodziewamy się wyhamowania cen żywności oraz spadku cen paliw i handlu międzynarodowego. Zagrożeniem jest natomiast wzrost cen energii elektrycznej i ciepłownictwa. Stabilizacja inflacji do celu NBP zajmie 3 lata” – podkreśla PIE.

Zobacz także: Raport NBP: dwucyfrowa inflacja w tym i w przyszłym roku

Zwracaliśmy uwagę, że w maju wzrost cen osiągnął w Polsce tempo najwyższe od ćwierćwiecza. Inflacja stała się głównym tematem debaty publicznej.

money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply