W Indiach uniewinniono 3700 osób oskarżonych o masakrę chrześcijan w 2008 roku. Wtedy to hinduscy ektremiści zabili ponad stu chrześcijan, niesłusznie oskarżonych o dokonane przez maoistów morderstwo hinduskiego duchownego. Z ogólnej liczby 6600 aresztowanych skazano tylko 79 osób.

Sąd Najwyższy Indii (SCI) uniewinnił ponad 3700 oskarżonych o „przemoc na tle religijnym” w związku ze śmiertelnymi atakami antychrześcijańskimi, które miały miejsce w dystrykcie Kandhamal w Odisha (Orissa) w 2008 roku – donosi Asia News. W rozmowie z dziennikarzami portalu arcybiskup John Barwa z Cuttack-Bhubaneswar powiedział, że odczuwa „wielki smutek”, że „nie dochowano sprawiedliwości”. Stwierdził także: „Zawsze mieliśmy nadzieję i modliliśmy się o sprawiedliwość, aby przestępcy zostali ukarani, a ci, którzy cierpieli, otrzymali odszkodowanie”.

CZYTAJ TAKŻE: Gatestone Institute: Rekordowa liczba ataków na obiekty związane z chrześcijaństwem w Europie w 2019 roku  

W wyniku morderstwa Lakshmananandy Saraswati, hinduskiego przywódcy religijnego, doszło w 2008 roku do eskalacji przemocy skierowanej w chrześcijan. Chociaż maoiści przyznali się do popełnienia zbrodni, obwiniono za nią właśnie chrześcijan.

„Jesteśmy głęboko rozczarowani” – powiedział arcybiskup. „Poprosiliśmy sędziów o ocenę sprawy z najwyższą uwagą, aby uniknąć tego, co się wydarzyło: uniewinnienia oskarżonych. Jest nam bardzo smutno. Ponownie przedstawimy nasze prośby o sprawiedliwość ”.

Decyzja sądu w Indiach została upubliczniona w sobotę w zeszłym tygodniu wraz z ustaleniami dochodzenia lokalnego rządu w sprawie „jednego z najciemniejszych epizodów w historii Indii”.

W związku z atakami z 2008 roku aresztowano lub przekazano władzom co najmniej 6594 osób. Departament spraw wewnętrznych Odishy odnotował wtedy 827 epizodów przemocy religijnej w dystrykcie Kandhamal. Postępowanie zostało umorzone w 342 sprawach, a 79 zakończyło się skazaniem oskarżonego. Około 263 procesów zakończyło się uniewinnieniem; kolejne 170 jest nadal w toku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Zdewastowano kapliczkę na „Przełęczy u Panienki”

Arcybiskup Barwa zwrócił się do Sądu Najwyższego o nakazanie władzom lokalnym powołania Specjalnego Zespołu Śledczego w sprawach, w których popełniono przestępstwo, ale ofiara nie mogła zidentyfikować sprawcy.

Wedle danych Kościoła w Kandhamal zabito 120 osób, prawie 56 000 musiało uciekać ze swojego domu, 8 000 domów w 415 wioskach podpalono lub splądrowano, zburzono 300 kościołów, 40 kobiet zgwałcono (w tym siostrę arcybiskupa), a 12 000 dzieci zostało przesiedlonych i zmuszonych do zaprzestania edukacji.

„Nigdy nie zrezygnuję z walki o swój lud, dopóki ostatni chrześcijanin nie osiągnie sprawiedliwości” – powiedział arcybiskup. „Modlę się i dziękuję wszystkim, którzy nam pomagają i którzy skupiają się na nas”.

Dzięki wysiłkom lokalnego Kościoła za kaucją zwolniono z więzienia po 11 latach siedmiu chrześcijan oskarżonych o zabicie hinduskiego duchownego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W latach 2020-2021 Kościół w Odisha będzie gospodarzem Zgromadzenia Plenarnego Synodu Łacińskiego Konferencji Episkopatu Katolików w Indiach. „Będzie to świetna okazja, ponieważ zabierzemy biskupów na miejsca masakr. Jestem pewien, że będzie to chwila błogosławieństwa dla naszego ludu, aby wzmocnić wiarę i odwagę” – stwierdził arcybiskup.

Kresy.pl / Asia News
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz