Imigracja w Polsce (Kresowy Przegląd Tygodnia #39)

Imigracja w Polsce – Cudzoziemcy legalnie zatrudnieni w Polsce stanowią ponad 5 proc. osób aktywnych zawodowo; „Polski Ład” wprowadza ulgi podatkowe dla imigrantów; Prowadzona przez Ukraińców agencja pracy zatrudniała nielegalnie, legalizowała też pobyt cudzoziemcom; Ponad 11 proc. przyjętych na UAM to obcokrajowcy. Na niektórych kierunkach stanowią połowę nowych studentów.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Imigracja w Polsce

W czerwcu br. 818 tys. cudzoziemców płaciło ubezpieczenie emerytalne w ZUS. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego było to 863 tys. osób. Są to rekordowe liczby. Pokazuje to, że w przypadku wszystkich ubezpieczonych obcokrajowcy stanowią już ponad 5-proc. grupę – pisze portal „Forsal.pl”. Serwis cytuje Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), który podkreślił, że „bariera ta została przekroczona po początkowym odpływie wywołanym pandemią, potem napływ przyśpieszył”.

W rządowym programie „Polski Ład” zapisano ulgi podatkowe mające zachęcać Polaków do powrotu do ojczyzny z emigracji. Równie dobrze mogą one uprzywilejowywać cudzoziemców osiedlających się w Polsce – zauważa portal Polonia Christiana (PCh24.pl). W zaprezentowanym projekcie „Polskiego Ładu” znalazła się „Ulga na powrót”, dzięki której osoby, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą, i które decydują się na powrót i zmianę rezydencji podatkowej na polską, przez cztery lata będą płacić niższy o połowę podatek dochodowy. Ulga będzie działać także w stosunku do ubezpieczeń społecznych. Rząd reklamuje ulgę jako zachętę dla Polaków do powrotu do kraju z emigracji. Jednak jak zauważył portal PCh24.pl, w zaprezentowanej przez rząd propozycji ustawy podatkowej „Ulgi na powrót” nie uzależniono od kryterium polskiego obywatelstwa czy pochodzenia. „W praktyce oznacza to, że zamiast Polaków powracających do kraju, ustawa może faworyzować ukraińskich imigrantów i cudzoziemców, którzy zapłacą o połowę mniejszy podatek dochodowy od obywateli Rzeczypospolitej” – pisze PCh24.pl. Prawdziwe intencje rządu zdaje się pokazywać ustęp poświęcony ocenie następstw „Ulgi na powrót”. Według PCh24.pl jest on zapełniony danymi o imigrantach w Polsce i ocenia, że dwie trzecie cudzoziemców przebywających w naszym kraju będzie uprawnionych do tej ulgi.

Tysiące dokumentów umożliwiających zatrudnienie cudzoziemców w Polsce uzyskała agencja pracy w Gdańsku, mimo to powierzyła pracę zaledwie 168 osobom. Takie są wyniki kontroli legalności zatrudnienia przeprowadzonej przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej (SG) w Gdańsku. Służba podkreśla, że agencja pracy nie tylko zatrudniała nielegalnie, ale także legalizowała pobyt cudzoziemcom. Kontrola pokazała, że 129 jej pracowników świadczyło pracę nielegalnie. Agencja była prowadzona przez troje obywateli Ukrainy.

Obcokrajowcy stanowią ponad 11 proc. przyjętych na studia na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ponad połowa z nich to Białorusini. Na niektórych kierunkach, jak np. informatyka, połowa nowo przyjętych to cudzoziemcy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz