W rządowym programie “Polski Ład” zapisano ulgi podatkowe mające zachęcać Polaków do powrotu do ojczyzny z emigracji. Równie dobrze mogą one uprzywilejowywać cudzoziemców osiedlających się w Polsce – zauważa portal Polonia Christiana (PCh24.pl).

W zaprezentowanym projekcie “Polskiego Ładu” znalazła się “Ulga na powrót”, dzięki której osoby, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą, i które decydują się na powrót i zmianę rezydencji podatkowej na polską, przez cztery lata będą płacić niższy o połowę podatek dochodowy. Ulga będzie działać także w stosunku do ubezpieczeń społecznych.

Rząd reklamuje ulgę jako zachętę dla Polaków do powrotu do kraju z emigracji. “Ulga na powrót będzie poważną zachętą dla Polaków, którzy mieszkają za granicą, do rozważenia powrotu do Polski. Poza Polską przebywa obecnie ok. 20 mln naszych rodaków: najwięcej w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Bardzo wielu żyje również w Irlandii, Holandii czy we Włoszech” – czytamy na stronie internetowej “Polskiego Ładu”.

Jednak jak zauważył portal PCh24.pl, w zaprezentowanej przez rząd propozycji ustawy podatkowej “Ulgi na powrót” nie uzależniono od kryterium polskiego obywatelstwa czy pochodzenia. “W praktyce oznacza to, że zamiast Polaków powracających do kraju, ustawa może faworyzować ukraińskich imigrantów i cudzoziemców, którzy zapłacą o połowę mniejszy podatek dochodowy od obywateli Rzeczypospolitej” – pisze PCh24.pl.

Prawdziwe intencje rządu zdaje się pokazywać ustęp poświęcony ocenie następstw „Ulgi na powrót”. Według PCh24.pl jest on zapełniony danymi o imigrantach w Polsce i ocenia, że dwie trzecie cudzoziemców przebywających w naszym kraju będzie uprawnionych do tej ulgi.

Rządowe plany skomentował  na antenie TVP Info poseł Krzysztof Bosak. “W nowych ustawach podatkowych Nowego Ładu PiS zawarł przywileje podatkowe dla imigrantów. Mieliby płacić niższe podatki niż polscy obywatele! To jest stawianie sprawy na głowie” – uważa polityk Konfederacji. Bosak przypomniał przy tym, że w wyniku decyzji ministra nauki i szkolnictwa uczelnie otrzymują wyższe dotacje na studentów-obcokrajowców niż Polaków.

Kresy.pl / pch24.pl / podatki.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply