Holandia dołączyła w niedzielę do szybko rosnącej listy krajów zawieszających stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca.

Szczepionka nie będzie używana w Holandii co najmniej do 29 marca – rząd tego kraju poinformował w niedzielę późnym wieczorem. Decyzja ma charakter zapobiegawczy – podkreśla agencja „Reuters”. Ma związek z doniesieniami o możliwych skutkach ubocznych tej szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Medium zwraca uwagę, że spowoduje to opóźnienia w holenderskim programie szczepień. Kraj zamówił do tej pory 12 mln dawek preparatu AstraZeneca.

Rząd zaznaczył w komunikacie, że powodem decyzji są doniesienia z Danii i Norwegii o możliwych poważnych skutkach ubocznych stosowania preparatu.

„Nie możemy dopuścić do żadnych wątpliwości w kwestii tej szczepionki” – powiedział holenderski minister zdrowia Hugo de Jonge.

„Musimy się upewnić, że wszystko jest w porządku, więc warto się na razie wstrzymać” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po wcześniejszych doniesieniach o pojawieniu się zakrzepów krwi u osób zaszczepionych preparatem AstraZeneca użycie tej szczepionki wstrzymały m.in. Irlandia, Norwegia, Islandia, Dania, Austria, Estonia, Litwa, Łotwa, Luksemburg i Włochy.

Zobacz także: AstraZeneca może być skuteczna przeciwko brazylijskiej mutacji koronawirusa

Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła w piątek, że nie ma powodu, aby zaprzestać stosowania szczepionki Covid-19 firmy AstraZeneca po tym, jak kilka krajów zawiesiło jej wdrażanie z powodu obaw dotyczących zakrzepów krwi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk oświadczył w sobotę, że nie ma absolutnie żadnych rekomendacji dotyczących wycofania szczepionki AstraZeneca. Podkreślił, że chroni ona przed ciężkim przebiegiem choroby, ma też dobre wskaźniki, jeśli chodzi o ochronę przed zachorowaniem na COVID-19.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz