Hiszpańskie media wskazują, że omawiana podczas piątkowego szczytu UE reforma strefy euro zostanie przeprowadzona pod dyktando Niemiec i Francji

Publicyści w Hiszpanii podkreślają trudności państw strefy euro w porozumieniu się w kwestii oczekiwanej od dłuższego czasu reformy. Hiszpańskie media wskazują, że niektóre z tych krajów, np. Holandia są przeciwne planom Brukseli dotyczących wzmocnienia wspólnej waluty.

Wydawany w Madrycie dziennik “El Pais” napisał, że chociaż strefa euro jest świadoma, że konieczne jest wzmocnienie waluty, to proces ten nie będzie łatwy. Piątkowy szczyt unijny zakończył się niepowodzeniem w tej pierwszej poważnej próbie odnowy wspólnej waluty, w okresie, który jest odpowiedni na podjęcie istotnych działań w budowaniu euro – podkreśla hiszpański dziennik.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Morawiecki: strefa euro znajduje się w trudnej sytuacji

“El Pais” dodał, że główni europejscy przywódcy zignorowali pakiet propozycji przedstawiony przez Komisję Europejską, a najważniejsze decyzje ostatecznie podejmą Emmanuel Macron oraz Angela Merkel. Gazeta podkreśliła, że prezydent Francji również zmniejszył swoje wcześniejsze ambicje a jego kraj czeka na propozycje kanclerz Niemiec.

Macron i Merkel dali jasno do zrozumienia, że planują samodzielnie uzgodnić nową architekturę strefy euro do 2018 r. – uważa publicysta gazety zaznaczając, że Macron nie śmiał wykorzystać słabości Merkel spowodowanej przeciągającym się procesem tworzenia rządu w Niemczech.

Z kolei telewizja TVE24 wskazuje na pozytyw piątkowego szczytu jakim miało być zawarcie porozumienia z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Dziennik “El Mundo” wskazuje, że następna faza negocjacji będzie szczególnie trudna do przyjęcia dla Brytyjczyków. Gazeta wskazuje, że kraj ten będzie musiał wywiązać się ze swoich zobowiązań przy jednoczesnej utracie praw wewnątrz UE. Gazeta twierdzi, że Wielka Brytania nie będąc członkiem Unii będzie musiała w całości prawa europejskiego.

Kresy.pl / onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply