W marcu 2020 odnotowano w Polsce wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto. Był on spowodowany wypłatą nagród kwartalnych, rocznych oraz premiami uznaniowymi – podano w komentarzu do danych GUS.

Przeciętnie wynagrodzenie brutto w kraju wzrosło w marcu. „Odnotowany w marcu 2020 r. wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto spowodowany był m.in. wypłaconymi nagrodami kwartalnymi, rocznymi oraz premiami uznaniowym, które obok wynagrodzeń zasadniczych stanowią jeden ze składników wynagrodzeń” – podano w komentarzu do danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Zobacz także: Kanadyjski rząd sfinansuje pensje 75 proc. pracowników małych i średnich firm

GUS poinformował w poniedziałek, że w sektorze przedsiębiorstw przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło w marcu 5.489,21 zł. Oznacza to wzrost o 6,3 proc. rdr. i wzrost mdm o 3,0 proc.

W całym I kwartale roku 2020 odnotowano we wspomnianym sektorze wzrost przeciętnych wynagrodzenia o 7 proc.

Zapoznaj się z pełnym raportem GUS

Zanotowano także w tym sektorze wzrost zatrudnienia o 0,3 proc. rdr. Jednak mdm odnotowano spadek o 0,5 proc.

„W marcu 2020 r. w części podmiotów zauważalny był spadek przeciętnego zatrudnienia w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Było to wynikiem m.in. odejść pracowników na emerytury, zakończenia umów terminowych i nieprzedłużania ich – co w niektórych przypadkach mogło być spowodowane obawą przed skutkami pandemii COVID-19” – zaznaczono w komunikacie.

„Ponadto na spadek przeciętnego zatrudnienia wpływ miały też rozwiązanie umów o pracę, bądź przebywanie na urlopach bezpłatnych. Zaobserwowano również zwiększone zjawisko pobierania przez pracowników zasiłków opiekuńczych i chorobowych, co – w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach” – podkreślono.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Światowa rewolucja koronawirusa

stat.gov.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz