Grodno: rekonstrukcja cerkwi

W Grodnie zostanie odrestaurowana i częściowo odbudowana XII-wieczna cerkiew św.św. Borysa i Gleba. To jedna z najstarszych zachowanych prawosławnych świątyń w Europie Północnej.

Cerkiew została zbudowana na wysokim brzegu Niemna przy ujściu niewielkiej rzeki Horodniczanki. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1138 roku. W połowie XIX wieku w wyniku osunięcia się skarpy niemeńskiej uległa zawaleniu jej południowa ściana. Zawalona część murowanej ściany została zastąpiona drewnianą konstrukcją, która istnieje do dziś.
Gazeta “Respublika” pisze, że białoruscy specjaliści chcą odbudować zawalony fragment budowli w pierwotnej wersji. Projekt rekonstrukcji świątyni zaakceptował już metropolita Filaret – zwierzchnik białoruskiej Cerkwi. Prace budowlane i konserwatorskie mają być poprzedzone badaniami arecheologów.
Na czas rekonstrukcji historycznej cerkwi w pobliżu ma być zbudowany prawosławny kompleks, który przejmie jej funkcje. Po zakończeniu prac cerkiew św.św. Borysa i Gleba, nazywana również Kałożą, ma znów służyć wiernym.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply