Z powodu narastającego konfliktu z Turcją, Grecja planuje rozbudowę swoich sił zbrojnych. Kraj ma zamiar zainwestować w swój przemysł obronny, sprzęt oraz personel wojskowy – powiedział w poniedziałek rzecznik greckiego rządu Stelios Pecas.

Grecja planuje rozbudowę swoich sił zbrojnych. Ma to związek z narastającym konfliktem z Turcją – podaje „The New York Times”. „Prowadzimy rozmowy z sojusznikami, aby wzmocnić nasze siły zbrojne” – oświadczył w poniedziałek rzecznik greckiego rządu Stelios Pecas.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rzecznik rządu podkreślił, że tureccy przywódcy niemal codziennie „grożą wojną” i wygłaszają „prowokacyjne opinie”. Zadeklarował, że Grecja jest w stanie zrobić wszystko, by bronić swojej suwerenności. Podobne deklaracje Pecas składał pod koniec sierpnia.

Dokładne kroki, które są planowane przez grecki rząd w związku z omawianą sferą, ma przedstawić w sobotę premier Grecji Kyriakos Micotakis.

W zeszłym tygodniu grecki minister finansów Christos Staikouras deklarował, że Grecja jest gotowa wydać część swoich rezerw gotówkowych na wsparcie swoich sił zbrojnych jeszcze przed końcem 2020 roku.

Przedstawiciel greckiego rządu zadeklarował w zeszłym tygodniu w rozmowie z agencją „Reuters”, że Grecja prowadzi rozmowy z Francją i innymi krajami NATO na temat zakupu myśliwców. Grecja od ponad dziesięciu lat stara się również konsolidować i wzmagać rentowność przynoszących straty przedsiębiorstw zbrojeniowych.

Zobacz także: Grecja w wyniku sporu z Turcją postawiła w gotowość marynarkę wojenną

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod koniec sierpnia szef MSZ Turcji zagroził, że ewentualne rozszerzenie przez Grecję granic morskich na Morzu Egejskim będzie powodem do wojny.

W sobotę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w ostrych słowach wezwał Grecję do negocjacji w sprawie zasięgu wód terytorialnych i stref ekonomicznych na morzach oddzielających dwa państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Spór pomiędzy Turcją i Grecją zaostrzył się po wysłaniu przez Ankarę w zeszłym miesiącu statku badawczego Oruc Reis w celu zbadania podmorskich złóż surowców surowców w strefie uznanej za grecką sferę ekonomiczną. W ostatnich tygodniach Ankara zaczęła nawet kwestionować przebieg granicy morskiej na Morzu Egejskim. Zdaniem Turcji granice morskie nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd. Od miesięcy tureckie samoloty wojskowe naruszają przestrzeń powietrzną Grecji.

Konflikt narasta od zeszłego roku kiedy to pod koniec listopada turecki rząd podpisał z Rządem Jedności Narodowej Libii memorandum w sprawie rozgraniczenia stref na Morzu Śródziemnym, które ignoruje prawa Grecji i Cypru. Porozumienie to już jest egzekwowane prze turecką marynarkę wojenną. Tureckie roszczenia w tym rejonie Morza Śródziemnego zostały odrzucone przez Unię Europejską. Bruksela rozważa nawet zastosowanie sankcji wobec Turków.

nytimes.com / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz