Zdaniem wicepremiera w związku z rekonstrukcją rządu Polska powinna przeprowadzić korektę linii polityki zagranicznej.

Jarosław Gowin powiedział w Piątek w Radiu Warszawa, że polski rząd powinien dokonać korekty linii polityki zagranicznej. Wskazał przy tym na wzór, którym powinna się kierować polska dyplomacja – jest nim premier Węgier Viktor Orban.

Widzę konieczność innego rozłożenia akcentów w naszej polityce zagranicznej. Przydałoby się mniej sporów, więcej cierpliwego tłumaczenia naszych racji. Możemy się uczyć pewnej elastyczności od Orbana – powiedział dziennikarzom wicepremier. On bardzo umiejętnie od lat realizuje swoje cele, jeśli chodzi o politykę zagraniczną. Od razu chciałbym też zaznaczyć, że nie ma co idealizować polityki węgierskiej w sprawach energetycznych. Viktor Orban wyraźnie postawił na Wschód, na współpracę z Rosją. Nasz rząd ma pełną świadomość, że istnieje obszar wspólnoty interesów z Węgrami, ale istnieje też obszar rozbieżności – tłumaczył Gowin.

CZYTAJ TAKŻE: Orban: musimy bronić kultury chrześcijańskiej, żeby Europa pozostała europejska

Zdaniem wicepremiera Polsce nie grożą unijne sankcje, ponieważ Polskę poprze Orban, który wie, że byłby następny w kolejce.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Gowin wskazał też na wyzwania z jakimi musi się zmierzyć rząd Mateusza Morawieckiego: Gdybym miał wymienić najpoważniejsze problemy, które staną przed nowym rządem, to bym powiedział: Bruksela i służba zdrowia, a nawet w odwrotnej kolejności. Jestem przekonany, że tę procedurę [artykuł 7. Traktatu o UE – red.] da się zatrzymać, pytanie, tylko na którym etapie; pierwszym, czy drugim. (…) To będzie wielkie wyzwanie dla rządu.

Wicepremier podkreślił, że nasz kraj będzie rozmawiał ze swoimi partnerami w całej Unii Europejskiej. Będziemy rozmawiać z naszymi partnerami, ale mamy świadomość jakimi instrumentami dysponuje administracja brukselska, albo np. Niemcy i Francja, którym nie jest w smak np. nasza polityka wobec migrantów – tłumaczył Jarosław Gowin.

Kresy.pl / radiowarszawa.com.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz