Ukraińcy dostaną więcej pieniędzy od Rosjan za tranzyt ropy

Mimo toczącej się intensywnej wojny Rosjanie i Ukraińcy zdołali dojść do porozumienia w sprawie tranzytu rosyjskiej ropy na zachód przez terytorium Ukrainy.

Taryfa za tranzyt ropy przez terytorium Ukrainy od 1 stycznia wzrośnie o 18,3 proc. Takie dane podał na swojej stronie internetowej rosyjski, państwowy koncern naftowy Transnieft. Nowe taryfy dla odgałęzienia rurociągu “Przyjaźń” prowadzącego w kierunku Słowacji i Węgier wynik porozumienia z ukraińskim operatorem Ukrtransnaftą.

Zgodnie z tymi informacjami, przytoczonymi we wtorek przez agencję informacyjną Interfax, nowa opłata będzie wynosić 13,6 euro za tonę wobec wcześniejszej taryfy 11,5 euro za tonę. Ta dotychczasowa cena obowiązywały od 1 kwietnia 2022 r. Wcześniej Ukraińcy dokonali jej podwyżki o 30 proc.

Prezes Transniefty Nikołaj Tokariew w rozmowie z kanałem telewizyjnym Rossija 24 powiedział, że dostawy ropy w tym kierunku w przyszłym roku mają być na poziomie roku bieżącego. „Południowa odnoga “Przyjaźni”, która transportuje ropę przez terytorium Ukrainy na Słowację, Czechy i Węgry, pozostaje w ramach samych ilości, ponieważ zrobiono dla nich wyjątki [w sankcjach państw zachodnich wobec rosyjskiej ropy], a one zużywają ilości, które zużyli – około 12 milionów ton” – zacytował w Interfax.

Stany Zjednoczone, Unia Europejska, inne państwa G7 i Australia od 5 grudnia nie zezwalają swoim firmom na świadczenie usług transportowych, ubezpieczeniowych, finansowych, maklerskich i technicznych związanych z morską dostawą ropy pochodzenia rosyjskiego, jeśli została ona zakupiona po cenie wyższej niż 60 dol za baryłkę. Podobny środek będzie działał w przypadku produktów ropopochodnych od 5 lutego. Obostrzenia te nie dotyczą ropy, którą Rosja dostarcza przy pomocy rurociągów.

Tymczasem agencja Bloomberg podała w listopadzie informację, że polski rząd zażądał od Unii Europejskiej dodatkowych sankcji wobec rosyjskiego rurociągu. Warszawa chce zerwać kontrakt na dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply