Rosja dostarczy w następnych latach znaczne ilości zbóż i innych roślin do Chin, co uzgodniono we wtorek w Pekinie w kuluarach III Forum Współpracy Międzynarodowej “Pasa i Szlaku”.

„Dzisiaj podpisaliśmy jeden z największych kontraktów w historii Rosji i Chin za prawie 2,5 biliona rubli [25,7 miliarda dolarów] na dostawy na 70 mln ton zbóż, roślin strączkowych i nasion oleistych w ciągu 12 lat” – poinformował Karen Owsepjan z New Overland Grain Corridor, którego zacytowała agencja informacyjna TASS.

Zauważył, że inicjatywa ta pomoże w normalizacji struktury eksportu w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. „Zdecydowanie jest czymś więcej niż tylko zastąpieniem utraconych wolumenów ukraińskiego eksportu dzięki Syberii i [rosyjskiemu] Dalekiemu Wschodowi” – stwierdził Owsepjan.

Według niego wkrótce zostanie uruchomiona inicjatywa New Overland Grain Corridor. „Na przełomie listopada i grudnia na spotkaniu szefów rządów Rosji i Chin zostanie podpisane międzyrządowe porozumienie w sprawie tej inicjatywy” – powiedział Owsepjan. Według niego, dzięki zabajkalskiemu terminalowi zbożowemu nowa inicjatywa zwiększy eksport rosyjskiego zboża do Chin do 8 mln ton, a w przyszłości wraz z budową nowej infrastruktury wzrośnie on do 16 mln ton.

W Pekinie gości obecnie sam prezydent Rosji Władimir Putin. To druga jego oficjalne zagraniczna wizyta po marcowym nakazie jego aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny oskarżający go o organizowanie wywozu ukraińskich dzieci w głąb Rosji.

Putin spotkał się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Podkreślał znaczenie jakie dla Moskwy mają relacje z Pekinem.

Chiński przywódca przedstawił w czasie środowego wystąpienia programowego priorytety rozwoju Inicjatywy Pasa i Szlaku – jednego z głównych formatów współpracy międzynarodowej promowanych przez Pekin.

W czasie Forum Xi Jinping krytykował także stosowanie sankcji zakłócających międzynarodowy handel.

Czytaj także: Viktor Orbán spotkał się z Władimirem Putinem. Węgrom nigdy nie zależało na konfrontacji z Rosją

tass.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply