Ministerstwo Finansów Białorusi ogłosiło, że otrzymało już środki o równowartości 0,5 mld dol. w ramach pierwszej transzy rosyjskiego kredytu.

„30 grudnia 2020 r. na rachunek Ministerstwa Finansów wpłynęły środki [w ramach] pierwszej transzy państwowego kredytu finansowego na sumę o równowartości 0,5 mld dolarów USA” – portal Wiedomosti zacytował oświadczenie białoruskiego resortu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Transza jest częścią kredytu jaki Aleksandr Łukaszenko zdołał uzyskać u Rosjan po wybuchu poważnego kryzysu społeczno-politycznego po sierpniowych wyborach prezydenckich. Wielu komentatorów uważa, że masowe protesty uliczne, które objęły także szeroko prowincję i regiony wschodniej Białorusi, do tej pory nie sympatyzujące z opozycją, wybuchły na tle pogarszającej się sytuacji socjalno-ekonomicznej w tym państwie.

14 września bieżącego roku prezydent Władimir Putin ogłosił, że Rosja wydzieli środki o równowartości 1,5 mld dol. na kredyt dla Białorusi. Deklaracje taka padła po spotkaniu Putina z Łukaszenką w rosyjskim Soczi. Wiedomosti przypomniały, że kremlowscy urzędnicy zaznaczyli pod deklaracji Putina, iż nowe kredyty zostaną w znacznej mierze użyte do „rolowania długu” to jest pokrycia zadłużenia wcześniej zaciągniętego przez Łukaszenkę w Rosji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Białoruska rewolucja

vedomosti.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz