Ministerstwo Finansów Białorusi ogłosiło, że otrzymało już środki o równowartości 0,5 mld dol. w ramach pierwszej transzy rosyjskiego kredytu.

“30 grudnia 2020 r. na rachunek Ministerstwa Finansów wpłynęły środki [w ramach] pierwszej transzy państwowego kredytu finansowego na sumę o równowartości 0,5 mld dolarów USA” – portal Wiedomosti zacytował oświadczenie białoruskiego resortu.

Transza jest częścią kredytu jaki Aleksandr Łukaszenko zdołał uzyskać u Rosjan po wybuchu poważnego kryzysu społeczno-politycznego po sierpniowych wyborach prezydenckich. Wielu komentatorów uważa, że masowe protesty uliczne, które objęły także szeroko prowincję i regiony wschodniej Białorusi, do tej pory nie sympatyzujące z opozycją, wybuchły na tle pogarszającej się sytuacji socjalno-ekonomicznej w tym państwie.

14 września bieżącego roku prezydent Władimir Putin ogłosił, że Rosja wydzieli środki o równowartości 1,5 mld dol. na kredyt dla Białorusi. Deklaracje taka padła po spotkaniu Putina z Łukaszenką w rosyjskim Soczi. Wiedomosti przypomniały, że kremlowscy urzędnicy zaznaczyli pod deklaracji Putina, iż nowe kredyty zostaną w znacznej mierze użyte do “rolowania długu” to jest pokrycia zadłużenia wcześniej zaciągniętego przez Łukaszenkę w Rosji.

Czytaj także: Białoruska rewolucja

vedomosti.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply