Gmina Żydowska w Łodzi skierowała pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dotyczy ono objęcia ochroną konserwatorską fundamentów tzw. Wielkiej Synagogi, która znajduje się u zbiegu alei Kościuszki i ul. Zielonej. Domaga się wstrzymania prac. Wydała w opisywanej sprawie dwa oświadczenia. Pierwsze, z dnia 7 stycznia br., drugie – z 10 stycznia. Gmina wycofała się z tonu pierwotnego oświadczenia. “Wycofując się z tonu poprzedniego pisma wyrażamy ponownie nasze postulaty” – podkreślono w komunikacie.

Aktualnie w tym miejscu trwają prace związane z budowa podziemnej stacji kolejowej Łódź Śródmieście. W czasie prowadzenia prac dokopano się do pozostałości po tej nieistniejącej od II wojny światowej budowli. Gmina domaga się wstrzymania prac budowlanych w tym rejonie. Wydała w opisywanej sprawie dwa oświadczenia. Pierwsze, z dnia 7 stycznia br., drugie – z 10 stycznia. W drugim oświadczeniu wycofała się z pierwotnego tonu.

“Zwracamy się do Państwa o objęcie szczególnym nadzorem archeologicznym opisanego miejsca oraz natychmiastowe zatrzymanie jakichkolwiek robót budowlanych. Domagamy się również, powiadomienia organów ścigania oraz wezwanie inwestora do złożenia wyjaśnień w przedmiocie naruszenia prawa” – napisano w oświadczenia z 7 stycznia br. Post zawierający pierwotne oświadczenie został usunięty z Facebooka, jednak zdjęcie pisma jest nadal dostępne na Forum Żydów Polskich.

Zobacz także: Żydzi chcą wpuszczenia imigrantów do Polski – protest pod ambasadą w Nowym Jorku

“Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi oraz jej społeczność jest głęboko zbulwersowana brakiem jakichkolwiek informacji od inwestora oraz Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczących odkrycia tak cennego zabytku jakim są fundamenty Wielkiej Synagogi”.

Gmina zaapelowała o “uznanie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi jako najbardziej zainteresowanej strony w prowadzonym postępowaniu”.

źr. Forum Żydów Polskich

źr. Forum Żydów Polskich

10 stycznia Gmina Wyznaniowa Żydowska opublikowała nowe oświadczenie. “List gminy był utrzymany w niewłaściwym tonie. Wynikało to z naszego emocjonalnego podejścia do tej sprawy” – podkreślono. “Wycofujemy się więc zdecydowanie z tonu tego listu” – dodano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W oświadczeniu podkreślono, że za zniszczenie Wielkiej Synagogi odpowiada państwo niemieckie. “To ono jest moralnie i materialnie odpowiedzialne za swoje oczywiste barbarzyństwo. Logiczne i sprawiedliwe byłoby więc zwrócenie Łodzi tego obiektu przez państwo niemieckie” – napisano.

Gmina zwróciła się do władz miasta o zbadanie, czy istnieje jakakolwiek możliwość zachowania fundamentów synagogi oraz o “podmiotowe traktowanie”.

źr. Gmina Żydowska w Łodzi

źr. Gmina Żydowska w Łodzi

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
źr. Gmina Żydowska w Łodzi

źr. Gmina Żydowska w Łodzi

forumzydowpolskichonline.org / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zp
  zp :

  Rozwiązanie jest proste. Uważam, że jest możliwość zadośćuczynienia PROŚBIE. Gmina jako strona zgłaszająca problem, opłaci wszystkie koszty związane z ich postulatem. Łącznie z kosztami, które mogą wyniknąć z naliczeniem kar umownych za wstrzymanie prac.
  Nic za darmo.

 2. mortenssen
  mortenssen :

  Cwaniaki z gminy na Pomorskiej, wiedzieli o tej inwestycji od dobrych ośmiu lat (jak nie więcej). Dobrze wiedzieli ,że będzie drążony tunel kolejowy przez Łódź, i którędy będzie sprzechodził. Raptem w trakcie inwestycji się obudzili. Tylko czekać kiedy pójdą pozwy do PKP o odszkodowania. Przez całe dziesięciolecia im nie przeszkadzało, że był tam parking i postój taksówek.