Podczas przemówienia przed Iran Freedom Convention for Democracy and Human Rights, Rudy Giulani, były burmistrz Noweg Jorku, obecnie adwokat prezydenta Donalda Trumpa, wskazał, że Trump wycofa Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego z Iranem.

Giulani podczas przemówienia pytał retoryczne odnośnie porozumienia nuklearnego w Iranie: „Jak myślicie, co stanie się z tą umową?”. Następnie podniósł kartkę i udawał, że ją rozrywa i pluje na nią.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Popieram zmianę reżimu [w Iranie] od dawna. Nadal popieram. Myślę, że to jedyna droga do pokoju na Bliskim Wschodzie. To ważniejsze niż porozumienie izraelsko-palestyńskie. Iran był sojusznikiem nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale Izraela. To może się powtórzyć” – powiedział Giuliani. Giuliani nie chciał jednak wskazać, kiedy do zmiany reżimu miałoby dojść, gdyż „reprezentuje prezydenta” i nie chce wyrażać prywatnych opinii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Do 12 maja br. prezydent USA ma zdecydować, czy przywrócić sankcje USA wobec Iranu, co oznaczałoby zerwanie porozumienia. Hasan Rowhani, prezydent Iranu, oświadczył w niedzielę, że jego kraj przygotował już plany reakcji na każdą decyzję Donalda Trumpa w sprawie umowy nuklearnej z 2015 roku. Prezydent Iranu powiedział w przemówieniu w Sabzewar w północno-wschodnim Iranie, transmitowanym przez telewizję państwową: Mamy plany, aby oprzeć się jakiejkolwiek decyzji Trumpa w sprawie porozumienia nuklearnego. Szef MSZ Iranu Muhammad Dżawad Zarif w czwartek na YouTube’ie i Twitterze skrytykował prezydenta USA za groźbę wycofania USA z umowy nuklearnej. Zapowiedział równocześnie, że Iran nie będzie renegocjował ani zmieniał działającego już porozumienia.

Kresy.pl / The Times of Israel

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz