W niedzielę we Wrocławiu odbyły się obchody 70-lecia powstania państwa Izrael. Z tej okazji w mieście odbyły się wykłady, koncerty i marsz z udziałem kilkuset osób. – podała Polska Agencja Prasowa.

Marsz, objęty honorowym patronatem przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, zorganizowała Fundacja Pojednanie wraz z wrocławskim oddziałem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Przemarsz ulicami miasta anonsowano jako okazję do świętowania 70-lecia powstania Izraela wspólnie z narodem żydowskim oraz zaprotestowania przeciwko „wszelkim przejawom współczesnego antysemityzmu”. Pochód liczący kilkaset osób (według Gazety Wyborczej około 500) wyruszył z Placu Wolności i przeszedł ulicami ścisłego centrum Wrocławia.

W przemówieniu poprzedzającym marsz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari zwróciła uwagę na pracę, jaką udało się zrobić Izraelczykom w ciągu 70 lat istnienia państwa. “Zrobiliśmy bardzo długą drogę; kiedy rodziło się państwo Izrael było tam 600 tys. Żydów. Zaczynaliśmy od wojny o niepodległość; dziś jest w Izraelu niemal 9 mln mieszkańców, a kraj ten jest centrum kulturalnym, naukowymi i ośrodkiem nowych technologii i innowacji” – mówiła ambasador. Wyraziła także radość, że w Polsce, a szczególnie we Wrocławiu, który nazwała „miastem otwartym i bardzo przyjacielskim”, obchodzi się 70-lecie Izraela.

Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz odniósł się w swoim przemówieniu do dwóch intencji przyświecających organizatorom marszu. „Chcemy wykazać głęboki szacunek w stosunku do państwa Izrael i wielowiekowej kultury narodu żydowskiego. Ale zebraliśmy się i po to, żeby wyraźnie i jednoznacznie przeciwstawić się wciąż żywym w Polsce aktom antysemityzmu” – zaznaczał Dutkiewicz. Prezydent miasta nazwał antysemityzm „czynem cuchnącym i haniebnym” i przypomniał, że to we Wrocławiu spalono kukłę Żyda. W związku z tym wezwał do rachunku sumienia. „Każdy z nas powinien więc się zastanowić, czy nie zgrzeszył w tej sprawie myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem” – mówił, kładąc nacisk na „zaniedbanie”.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w ramach obchodów 70-lecia państwa Izrael we Wrocławiu w Synagodze pod Białym Bocianem odbyły się wykłady, projekcje filmów i koncerty.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael odpowiada Erdoganowi: Jerozolima jest żydowską stolicą od 3 tysięcy lat

Kresy.pl / PAP / GW

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jwu
  jwu :

  Dutkiewicz świętuje z Żydami ,bo wie ,że Wrocławia akt 447 nie dotyczy.No chyba ,że się mylę i ziemie odzyskane też będą objęte daniną na zwrot mienia bezspadkowego? Mam też cichą nadzieję ,że po nadchodzących wyborach przejdzie na śmietnik historii ?

 2. Gaetano
  Gaetano :

  Tym razem dupkiewycz wcielił się w rolę kaznodziei, ale zapewne ubolewa, że we Wrocławiu nie mówią sobie “wesołej chanuki”, czy “szalom”; zresztą to nie jedyny przejaw szkodliwości tej lewackiej szumowiny. Ilość uczestników tej hucpy, przy zachwycie “gwno prawdy” każe sądzić, że to nie tylko niedoszłe ofiary bądź krewni straszliwych i wstrząsających wydarzeń marca ’68r., ale autentyczna, żyjąca w błogiej nieświadomości, mała część mieszkańców.
  Martwi się i stara ukrofil o swój los, ale ten się dla niego może kiedyś odmienić.

 3. gotan
  gotan :

  Panie Dutkiewicz…jeśli antysemityzm jest” cuchnący i haniebny”,to jak nazwałby pan antypolonizm w wykonaniu żydów,tylko przebywających w Polsce….? Jak?…Panie Dutkiewicz,zabrakło panu empatii dla Polski?…Dla Polaków?..Jeśli jest pan Polakiem choć wątpię, (trzeba przedstawić z parafii akt chrztu…czy rzeczywiście jakiś antenat nie zmienił nazwiska ze Szlomo Zukermana na bardziej brzmiące z polska?).. Panie “Dudatkiewicz”..jeśli żydzi wykażą sie polonofilstwem….to ja się wówczas przyznam,iż nie jestem antysemitą !!

 4. jaro7
  jaro7 :

  Dutkiewicz a co z żydowskim antypolonizmem? Ten ci renegacie nie przeszkadza.Spieprzaj dziadu na emeryturę.Wchodzisz w 4 litery każdemu kto wrogiem Polski i Polaków,wspierasz ukrów a teraz żydów,liczysz na geszeft?