Polska stara się wciągnąć Unię Europejską w konflikt ukraiński, wbrew interesom większości krajów UE – oświadczył francuski europoseł Thierry Mariani.

Francuski europoseł skomentował decyzję polskiego rządu o wysłaniu na Ukrainę myśliwców MiG-29. “W konflikcie na Ukrainie Polska stała się elementem, który w oczywisty sposób stara się wciągnąć Unię Europejską w eskalację tak głęboko, jak to możliwe wbrew woli krajów UE” – oświadczył, cytowany w niedzielę przez portal Do Rzeczy.

“Wydaje mi się, że dostarczanie samolotów wojskowych do Kijowa przez Polskę jest niezwykle niebezpieczne. Do tej pory Stany Zjednoczone nie podjęły takiej decyzji” – powiedział Mariani. “Warszawa idzie teraz jeszcze dalej niż Waszyngton w dostarczaniu Ukrainie sprzętu wojskowego” – dodał.

Jego zdaniem przekazanie myśliwców umożliwi Ukrainie uderzenie w głąb terytorium Rosji. “To kolejny z serii kroków w kierunku zaangażowania UE w konflikt. Każdy taki krok przybliża nas do udziału w konflikcie i ryzykujemy, że kiedyś się w niego włączymy” – oświadczył.

Thierry Mariani jest związany ze Zjednoczeniem Narodowym. W przeszłości krytykował sankcje wobec Rosji, nałożone w związku z dokonaną przez Moskwę aneksją Krymu.

Przypomnijmy, że ambasador RP we Francji Jan Emeryk Rościszewski zapowiedział kiedy Polska przystąpi do wojny na Ukrainie, w jakich warunkach nie będzie miała “innego wyjścia”.

Rościszewski wystąpił w audycji programu telewizyjnego LCI należącego do państwowej grupy TF1. Rozmawiano w jej trakcie o przekazaniu przez Polskę i Słowację samolotów MiG-29 Ukrainie. W trakcie rozmowy polski dyplomata posunął się do radykalnego stwierdzenia, że może nastąpić moment, w którym trzeba będzie się zaangażować wojnę na Ukrainie. “Jeśli Ukraina nie obroni swojej niepodległości, nie będziemy mieli innego wyjścia, jak przystąpić do wojny” – powiedział Rościszewski, którego słowa przetłumaczyła redakcja portalu dorzeczy.pl.

Zobacz także: Trump ostrzega przed III wojną światową i “nuklearnym Armagedonem”

dorzeczy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply