Podczas wtorkowej konferencji prasowej francuski minister obrony, Sebastien Lecornu, nie wykluczył wprowadzenia pierwszeństwa dla zamówień wojskowych w przemyśle.

Według relacji „Le Figaro”, Lecornu oświadczył, że „nie wyklucza” zarekwirowania „personelu, zasobów i maszyn” bądź „narzuceniu sektorowi przemysłu, priorytetyzacji zamówień wojskowych”. Tłumaczył, że te działania mają umożliwić wzmocnienie armii francuskiej i dać jej środki do wspierania Ukrainy. Zapowiedział w tym kontekście, że Francja ze wsparciem Danii dostarczy Ukrainie 78 armatohaubic Caesar. Przekaże też Ukraińcom do końca tego roku 80 tys. sztuk amunicji kal. 155 mm.

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że Polska podwoi swój wkład w czeską inicjatywę zakupu amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy.

W środę podczas wizyty na Łotwie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się ze swoim łotewskim odpowiednikiem, Kriszjanisem Karinszem. Wcześniej zapowiadano, że głównymi tematami rozmów mają być Ukraina, wschodnia flanka NATO i szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie.

Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji twierdzi, że informacje o rzekomym przygotowaniu Rosjan do ataku na Charków są nieprawdziwe i nazwało ten atak kampanią „propagandy strachu”.

Porucznik Andrij Kowalenko, szef Centralnej Zwalczania Dezinformacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, ocenił, że Rosja nie ma środków, aby zaatakować Charków. „Wszystkie ich bajki o gotowości do otoczenia miasta są przeznaczone dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych i wpisują się w kampanię <<propagandy strachu>>" - słowa Kowalenki zacytował portal EspresoTV.

Kowalenko powiedział, że siły zbrojne Ukrainy są gotowe na wszelkie możliwe zagrożenia, a Rosjanie mogą jedynie razi Charków ostrzałem, tak jak robili to do tej pory.

W ramach prowadzonego śledztwa ws. „ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Federacji Rosyjskiej, wymierzonej przeciwko państwom i organom Unii Europejskiej”, ABW dokonała przeszukań. Jak podano, chodziło o organizowanie prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych. Sprawa ma charakter międzynarodowy.

W czwartek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował o akcji polskich służb w sprawie śledztwa dotyczącego ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji.

Z nowego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że w 2022 r. zmarnowano około 19 proc. całości żywności wyprodukowanej na świecie.

Opublikowany w środę raport Programu Ochrony Środowiska ONZ dotyczący wskaźnika marnowania żywności zawiera dane świadczące, iż w 2022 r. zmarnowano na świecie żywność o masie 1,05 miliarda ton. Sytuacja nie polepsza się, bowiem w analogicznym raporcie za rok 2021 r. szacowano marnotrawstwo żywności na 17 proc. globalnej produkcji żywności, podał w czwartek portal AfricaNews.

Współautorami raportu są UNEP oraz międzynarodowa organizacja charytatywna dotycząca odpadów i zasobów (WRAP). Naukowcy przeanalizowali dane krajowe dotyczące gospodarstw domowych, usług gastronomicznych i sprzedawców detalicznych. Odkryli, że każda osoba marnuje przeciętnie około 79 kilogramów żywności rocznie, co odpowiada co najmniej 1 miliardowi posiłków marnowanych codziennie na całym świecie.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa przekonywała w środę, że „niezwykle trudno uwierzyć”, że Państwo Islamskie byłoby w stanie przeprowadzić atak na moskiewską salę koncertową. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%