Ewakuowano cywilów z ruin Azowstali

W niedzielę doszło do ewakuacji części cywilów ukrywających się do tej pory w zakładzie będącym ostatnim punkcie oporu oddziałów ukraińskich w Mariupolu.

Z ruin zakładów Azowstal udało się w niedzielę wyprowadzić około stu ukraińskich cywilów, podała agencja informacyjna UNIAN. Powołała się ona na wypowiedź mera Mariupola Wadyma Bojczenko.

“Mamy nadzieję, że wojska wroga umożliwią ludziom ewakuację i przedostanie się na tereny kontrolowane przez nasz kraj. Rozumiemy, że ta akcja humanitarna jest pod kontrolą prezydenta Ukrainy i wicepremiera – ministra ds. reintegracji ziem czasowo okupowanych. Jednak wszystko toczy się bardzo, bardzo ciężko” – powiedział Bojczenko.

Podkreślił on, że porozumienie z Rosjanami dotyczy jedynie ewakuacji cywilów. Inaczej rzecz ma się w przypadku rannych żołnierzy ukraińskich. “Zielony korytarz dla rannych żołnierzy – odrębny proces. Na razie nie mogę komentować tej kwestii, ale wiem, że negocjacje nadal się toczą” – ujawnił mer.

Oskarżył on przy tym Rosjan o próby wywożenia mieszkańców miasta do swojego państwa. “Pod pozorem wyjazdu na terytorium kontrolowane przez Ukrainę okupanci stwarzają wszelkie możliwe przeszkody, aby faktycznie deportować mieszkańców Mariupola na terytorium Rosji. Jak prawdziwi faszyści, rozwinęli cztery centra na obrzeżach miasta, w których przebywają cywile, którzy chcą się ewakuować. W tych obozach ludzie czekają dwa tygodnie, zabierają im wszystkie dokumenty. Mężczyzn kieruje się siłą do więzień, gdzie w jednym małym pomieszczeniu przetrzymywanych jest 10-15 osób, podaje się im tylko wodę, w ogóle nie podaje się jedzenia. Następnie rozdają jakieś certyfikaty własnego wzoru i siłą wywożą je na terytorium Rosji” – twierdził Bojczenko.

Mariupol został oblężony przez Rosjan już na początku marca. Ostatnim punktem oporem żołnierzy pułku “Azow” oraz ukraińskiej piechoty morskiej są znacznych rozmiarów zakłady Azowstal. W jego podziemiach ukrywają się także cywile. Wcześniej podawano informację o ewakuowaniu jedynie 50 cywilów.

unian.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply