W pierwszej połowie roku dwie trzecie niemieckiego eksportu broni trafiało na Ukrainę.

Jak poinformował w niedzielę ukraiński portal Ukrinform, powołując się na agencję dpa, w pierwszej połowie roku dwie trzecie niemieckiego eksportu broni trafiało na Ukrainę.

Jak zauważono, niemiecki eksport broni drugi rok z rzędu osiągnął rekordowy poziom, głównie za sprawą udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej. Od 1 stycznia do 18 czerwca niemiecki rząd zatwierdził eksport broni o łącznej wartości co najmniej 7,48 mld euro, czyli o 30% więcej niż w pierwszej połowie 2023 roku.

Jednocześnie na Ukrainę trafiło ok. 65% eksportu o wartości 4,88 mld euro. W 2023 r. niemiecki eksport broni osiągnął rekordową kwotę 12,2 mld euro.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius chce zawrzeć nową umowę na dostarczenie amunicji artyleryjskiej dla Bundeswehry, informuje Der Spiegel. Ministerstwo finansów wraz z resortem obrony przekazało komisji budżetowej Bundestagu odpowiednie dokumenty do umowy ramowej z dwoma firmami: Diehl Defence i Nammo Raufoss.

Nowa umowa na dostarczenie amunicji ma opiewać na kwotę około 15 mld euro. Oba przedsiębiorstwa w przeciągu 10 lat mają dostarczyć dla niemieckiej armii 2,35 mln pocisków kal. 155 mm. Na początek ma zostać złożone zamówienie na wykonanie 200 tys. amunicji za kwotę 1,31 mld euro. Głównym celem nowego zamówienia będzie uzupełnienie magazynów. Der Spiegel informuje, że w dokumentach stwierdzono, że zarówno Ukraina, jak i wszyscy partnerzy NATO będą mogli zamawiać transze amunicji w ramach umowy ramowej.

Jak informuje Der Spiegel dzięki nowej umowie ramowej Boris Pistorius chce zapewnić obu firmom możliwość zbudowania dodatkowych mocy produkcyjnych do wytwarzania amunicji kal. 155 mm. Jednakże problemem będzie kwestia sfinansowania tak dużego zamówienia.

Czytaj: Minister Obrony Niemiec: Za pięć lat musimy być gotowi do wojny

Rachunki za pierwsze dostawy amunicji w nadchodzących latach pokrywa budżet obronny oraz 100-miliardowy fundusz specjalny dla Bundeswehry. Najpóźniej od 2028 r., kiedy budżet specjalny zostanie wyczerpany, resort obrony będzie musiał wypłacać transze amunicji z bieżącego budżetu. Jak informuje Der Spiegel, w dokumentach stwierdzono jedynie, że koszty zostaną „uwzględnione terminowo i w sposób dostosowany do potrzeb” przy sporządzaniu budżetu. Komisja budżetowa ma omówić wniosek Pistoriusa omówić jak to możliwe.

Przypominamy, w czwartek przedstawiciele firmy Rheinmetall podpisali kontrakt ramowy na dostawę amunicji artyleryjskiej 155 mm dla Bundeswehry o wartości do 8,5 miliarda euro. Głównym celem zamówienia jest uzupełnienie zapasów niemieckiego wojska, ale i wsparcie Holandii, Estonii, Danii oraz Ukrainy. Dostawy mają się rozpocząć na początku 2025 r.

Jednocześnie zakontraktowano wstępne odstąpienie od umowy ramowej, aby zapewnić wykorzystanie mocy produkcyjnych nowej fabryki budowanej w Unterluess w Dolnej Saksonii, która jest w fazie rozruchu. Zamówienie to obejmuje również dostawę pocisków kalibru 155 mm w różnych wersjach o wartości wynoszącej około 880 mln euro. Dostawy mają się również rozpocząć w 2025 r.

Kresy.pl/Ukrinform

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply