Szef ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kułeba, negatywnie zareagował na propozycję Turcji, by powołać międzynarodową komisję do zbadania sprawy wysadzenia tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce i zniszczenia tamtejszej elektrowni wodnej.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, mówił o tym w czwartek podczas rozmowy z mediami.

– Mamy już takie doświadczenie. To wszystko gra pozorów z Rosjanami – powiedział Kułeba. Wspomniał w tym kontekście o sprawie śmierci ukraińskich jeńców w Ołeniwce w wyniku ostrzału. – Powiedzieliśmy ONZ: wyślijcie swoją misję, zbadajcie. Myślicie, że tam dojechali? Powiem więcej: ta misja została po cichu zamknięta przez ONZ… bez rozgłosu – dodał.

Kułeba zaproponował zarazem, by instytucje międzynarodowe przyjechały do Kijowa i zbadały ciągłe rosyjskie ataki na stolicę Ukrainy. Jego zdaniem, w przypadku zniszczenia tamy na Dnieprze sprawa jest jasna i wiadomo, że winni są Rosjanie. Później przyznał, że w przyszłości jakieś śledztwo w sprawie będzie miało miejsce, ale z pewnością nie nastąpi to w najbliższej przyszłości.

Wcześniej prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan zaproponował, by utworzyć międzynarodową komisję do zbadania sprawy wybuchu i zniszczenia Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Mieliby ją tworzyć eksperci z Ukrainy i Rosji, a także z ramienia ONZ i przedstawiciele społeczności międzynarodowej, w tym Turcji. Erdogan przedstawił ten pomysł w środę, w rozmowach z prezydentami Ukrainy i Rosji.

Dodajmy, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że przechwyciła rozmowę telefoniczną, która ma dowodzić, że rosyjska „grupa sabotażowa” wysadziła tamę w Nowej Kachowce.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Kreml oskarżył w czwartek Ukrainę o ostrzał rosyjskich ratowników na obszarze zalanym po zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjscy ratownicy w regionie pracują, ale ukraińskie wojsko czyni ich pracę bardziej niebezpieczną. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył, że siły rosyjskie strzelają do ukraińskich ratowników próbujących dotrzeć do osób uwięzionych w dotkniętych powodzią obszarach okupowanego obwodu chersońskiego.

Jak pisaliśmy, w ocenie amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną (ISW), Rosjanie mogli wysadzić tamę w Nowej Kachowce, by utrudnić Ukraińcom kontrofensywę. Analitycy uważają jednak, że jest za wcześniej na wskazywanie odpowiedzialnych za wysadzenie tamy. Instytut przywołał przewidywania z października 2022 r. sugerujące, że Rosjanie mogą odnieść potencjalnie większe niż Ukraińcy korzyści z zalania delty Dniepru pomimo uszkodzenia własnych przygotowanych pozycji obronnych. Zdaniem ISW, Rosjanie mogą wykorzystać powódź do poszerzenia Dniepru i skomplikowania ukraińskich prób kontrofensywy na i tak trudnym terenie.

Zobacz także: „Nowy wymiar” wojny – Scholz o zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce

Jak informowaliśmy, w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do wysadzenia znacznego odcinka tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce. Tama wykorzystywana przez miejscową elektrownię wodną, spiętrza znacznych rozmiarów zbiornik wodny o powierzchni 2155 km kw. Jego łączna pojemność to 18,2 km sześc. Według przedstawicieli ukraińskiej armii, dowództwo wojskowe Federacji Rosyjskiej zniszczyło tamę z powodu „strachu przed armią ukraińską” oraz „sukcesów sił obrony Ukrainy w operacjach ofensywnych”.

Zobacz także: Ukraińska armia deklaruje, że wysadzenie tamy na Dnieprze nie powstrzyma jej ofensywy [+VIDEO]

Jak podaje strona ukraińska, w związku z wysadzeniem tamy tamtejsza elektrownia wodna i zbiornik zostały praktycznie zniszczone, co znacząco wpłynęło na kondycję energetyczną Ukrainy. Zagrożonych zatopieniem jest kilkadziesiąt miejscowości w dole Dniepru, w tym okupowanych przez Rosjan. We wtorek podtopionych zostało 30 miejscowości. Służby ukraińskie twierdzą, że konieczna jest szybka ewakuacja 40 tys. ludzi, w większości z obszarów pod rosyjską kontrolą.

Fakty.com.ua / thepressunited.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply