Reuters: Orlen chce przejąć kontrolę nad rafinerią PCK Schwedt

PKN Orlen  zainteresowany jest przejęciem pakietu kontrolnego w rafinerii PCK Schwedt – poinformowała agencja prasowa Reuters. Niemcy wystawiły rafinerię na sprzedaż chcąc usunąć z niej rosyjski Rosnieft.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters powołując się na swoje źródła, PKN Orlen  zainteresowany jest przejęciem pakietu kontrolnego w rafinerii PCK Schwedt. Niemcy wystawiły rafinerię na sprzedaż chcąc usunąć z niej rosyjski Rosnieft.

PKN Orlen odmówił komentarza. “O planowanych czy realizowanych projektach oraz inwestycjach informujemy za pomocą oficjalnych kanałów komunikacji w momencie podjęcia stosownych decyzji” – czytamy. Jednak na zapytanie Reutersa biuro prasowe Orlenu odpowiedziało: “Monitorujemy sytuację w regionie”.

Jak podaje agencja, Niemcy potrzebują polskiego wsparcia, by zaopatrywać rafinerię przez Gdańsk. Schwedt zaopatruje również części Polski. Ta śródlądowa rafineria jest źródłem 90% berlińskiego paliwa i od czasu wybudowania zakładu w latach 60-tych odbiera całą ropę z Rosji rurociągiem „Przyjaźń”.

Rafineria, znajdująca się pod kontrolą państwa na mocy niemieckiej ustawy o bezpieczeństwie energetycznym, może nadal działać, ale nie na pełnych obrotach, poinformował w piątek rzecznik ministerstwa gospodarki.

Zobacz też: Orlen: Anwil wznowił produkcję nawozów

Polska na początku tego roku zaproponowała alokację przepustowości w swoim terminalu naftowym w Gdańsku i powiedziała, że ​​może przesyłać ropę rurociągami z portu do Niemiec pod warunkiem, że Rosnieft zostanie usunięty jako właściciel Schwedt.

„Jest pytanie, czy rafineria Schwedt dostosuje się do ropy nierosyjskiej bez strat na wydajności produkcji, ale jeśli jest to oportunistyczny zakup, może warto to rozważyć” – powiedział Reuterowi Michał Kozak, starszy analityk giełdowy w domu maklerskim Trigon.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply