Zmodernizowane systemy bezzałogowe FlyEye zostały przekazane Wojsku Polskiemu – Agencja Uzbrojenia podała w poniedziałek, że wojsku przekazano pięć kompleksów.

Jak poinformowała w poniedziałek Agencja Uzbrojenia, prace nad modernizacją przeprowadziła Grupa WB. Cała partia została zaktualizowana do najnowszej wersji systemu – FlyEye v.3.6.

W grudniu ubiegłego roku podpisano umowę na modernizację pięciu kompleksów BSP FlyEye. Modernizację dronów przeprowadzono w oparciu o doświadczenia wojny na Ukrainie.

Usprawnienia dotyczą w szczególności systemów nawigacji, wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa oraz integracji z systemem TOPAZ. Zautomatyzowany system kierowania ogniem TOPAZ zapewnia czas od wykrycia celu do rozpoczęcia akcji ogniowej w przedziale do 1 minuty.

Dodatkowo, dzięki implementacji oprogramowania i sprzętu w TOPAZ-ie jednoczesnego prowadzenia ostrzału na różnych trajektoriach, gęstość ognia została zwiększona o 20-30%.

Jak informowaliśmy w sierpniu, do końca 2023 roku WB Electronics – część Grupy WB – wyprodukuje 2 tys. dronów Warmate oraz 80 liczących po 4 sztuki zestawów dronów FlyEye.

W roku 2024 powstanie 4 tys. samobójczych bezpilotowców typu Warmate i ok 200 zestawów dronów FlyEye. Prezes WB Electronics Piotr Wojciechowski przekazał, że ponad 90 proc. dronów trafia na eksport, w tym zwłaszcza na Ukrainę, gdzie bezzałogowce obu typów są bardzo skutecznie wykorzystywane przez ukraińskie wojsko.

Grupa WB poinformowała także nabyciu kolejnej spółki – Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego w Ciechowicach-Dziedzicach. W składzie Grupy WB ta spółka będzie się nazywała WB Composites.

Nabyta spółka to producent różnego rodzaju kompozytów i może ona produkować poszycie dla wszystkich modeli dronów Grupy WB.

Spółka zaprezentowała także nowe rozwiązanie z zakresu komunikacji, o nazwie Fonet Navy. Chodzi o nowa wersję systemu komunikacji pokładowej w pojazdach, przystosowaną do okrętów, w odróżnieniu od stosowanej obecnie wersji w czołgach i transporterach. Rozwiązanie to dopiero powstaje dla okrętu budowanego przez zagranicznego klienta.

FONET, jest stosowany w polskim wojsku w pojazdach pancernych oraz na licencji w oddziałach US Marines i w Szwecji. Na Ukrainie wykorzystywany jest w Krabach i Rosomakach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply