Niemiecki dziennik wskazuje, że Karta Polaka dla wielu Białorusinów i Ukraińców jest przepustką do uzyskania obywatelstwa kraju Unii Europejskiej.

Dziennik “Die Welt” w artykule opublikowanym na swojej stronie internetowej nazwała Kartę Polaka kontrowersyjnym dokumentem. Autor artykułu stwierdza: Wielu Ukraińców i Białorusinów marzy o lepszym życiu w UE. Polska toruje im do tego drogę za pomocą Karty Polaka.

Niemiecki dziennik wskazuje, że Karta Polaka dla setek tysięcy osób jest możliwością szybkiego wstępu do całej UE. Autor artykułu podkreśla: To, na co inni muszą czekać latami, posiadacze Karty otrzymują od niedawna w przyspieszonym trybie: mogą w Polsce pracować lub studiować i od razu złożyć wniosek o stały pobyt. Rok pobytu może już wystarczyć, by mieć dobre szanse na polskie obywatelstwo. “Die Welt” podkreśla, że polski paszport pozwala na życia i pracy w każdym kraju UE w tym również w Niemczech.

ZOBACZ TAKŻE: Twórcy Karty Polaka przyznają: nowelizacja ustawy przyczyni się do depolonizacji Kresów

Szczególnie w czasach kryzysu migracyjnego może to być drażliwym tematem. Podczas gdy Polska chce stosować Kartę do kontrolowanej migracji, dla Niemiec może ona oznaczać w dłuższej perspektywie niekontrolowany przypływ migrantów – podkreśla niemiecki dziennik, przypominając, że Niemcy mogą stać się atrakcyjnym krajem w szczególności dla Ukraińców.

“Die Welt” przypomina, że Karta Polaka jest dostępna dla każdej osoby pochodzącej z terenów byłego Związku Radzieckiego, która mówi trochę po polsku i w miarę możliwości ma polskich przodków. Według niemieckiego artykułu polski MSZ szacuje, że uprawnionych do złożenia wniosku o Kartę Polaka może być nawet 1 mln osób. “Die Welt” zauważa, polskie korzenie nie są konieczne, ponieważ kto może się nimi wykazać, może otrzymać odpowiednie zaświadczenie z polskiego stowarzyszenia kulturalnego, przez co kwalifikować może się niemal każdy, a potem sprowadzić swoją rodzinę.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie MSZ: Karty Polaka wydane banderowcom zostaną unieważnione

Niemiecki dziennik stwierdza, że od czasu ustanowienia dokumentu w 2008 roku, Karta Polaka została wydana dla ponad 200 tys. osób. Najczęściej otrzymali je obywatele Białorusi (95 tys.) i Ukrainy (87 tys.). “Die Welt” stwierdził, że wydawanie dokumentu jest nie tylko moralnym zobowiązaniem wobec Polaków poza granicami kraju, ale także ekonomiczną kalkulacją, związaną z zwiększeniem liczebności obywateli Polski. Zdaniem “Die Welt” polskie władze chcą sprowadzić migrantów z Ukrainy, aby utrzymać dotychczasowe wyniki gospodarcze.

Autor artykułu przypomina, że po nowelizacji ustawy Karta Polaka kusi dodatkowymi miesięcznymi świadczeniami, pomocą w poszukiwaniu mieszkania i bezpłatnymi kursami edukacyjnymi, które mają przynieść dziesiątki tysięcy nowych migrantów.

Kresy.pl / dw.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Natychmiast Polska PO+winna wystąpić z czerwonego kołchozu brukselskiego aby uzyskać dwa cele:
  – pełną i prawdziwą suwerenność państwową,
  – szwaby nie będą nas nadal upokarzać i obwiniać za zbrodnie w II-iej wojnie swiatowej,
  – nie będą mieć szkopy problemu z Kartą Polaka!