Jak przekazuje w środę portal Forsal, wybory korespondencyjne w Polsce spotkały się z krytyką ze strony części członków Parlamentu Europejskiego. PiSowi zarzuca się niedemokratyczną ścieżkę.

Zmiany wprowadzone w polskim prawie wyborczym spotkały się z krytyką członków Parlamentu Europejskiego – informuje w środę portal. Część unijnych polityków sądzi, że organizowanie wyborów podczas pandemii jest nieodpowiedzialne.

Zobacz też: Większość Polaków za wydłużeniem kadencji Dudy o rok, ale nie za brakiem możliwości reelekcji [SONDAŻ]

Europosłanka Europejskiej Partii Ludowej Roberta Metsola zarzuca Prawu i Sprawiedliwości odsuwanie się od demokracji. „Z wielkim zaniepokojeniem obserwujemy, jak kierowana przez PiS koalicja zmienia kodeks wyborczy w sposób niekonstytucyjny, pozbawiający Polaków ich demokratycznych praw wyborczych”- oświadczyła. „Forsując te zmiany, PiS wyraźnie wchodzi na niedemokratyczną ścieżkę”.

Europosłanka krytykuje przeprowadzanie wyborów wyłącznie metodą korespondncyjną, zarzuca partii rządzącej w Polsce, że w ten sposób zapewniają swojemu kandydatowi reelekcję bez silnego mandatu demokratycznego.

Zobacz też: Gowin: wybory nie mogą odbyć się 10 maja, będę do tego przekonywał obóz Zjednoczonej Prawicy

„PiS wykorzystuje walkę z pandemią, aby zapewnić drugą kadencję swojemu kandydatowi na prezydenta” – przekonuje europosłanka z Malty. „Zamiast postępować zgodnie z prawem i przełożyć wybory, unikając ryzyka dla życia i zdrowia Polaków, PiS stosuje prawnie wątpliwe rozwiązania i zmusza do przeprowadzenia wyborów poprzez nałożenie powszechnego i obowiązkowego głosowania korespondencyjnego”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wybory w Polsce zostały także skrytykowane przez wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej Estebana Gonzalesa Ponsa. Polityk uważa, że brnięcie w wybory podczas pandemii jest zagrożeniem dla obywateli i dla demokracji. „Będziemy monitorować sytuację i stać z 79% Polaków, którzy chcą głosować wtedy kiedy to będzie bezpieczne”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wybory 10 maja zostały też skrytykowane przez europejską lewicę, rzeczniczka Socjalistów i Demokratów twierdzi, że działanie partii rządzącej w Polsce jest całkowicie nastawione na zabezpieczenie reelekcji Andrzejowi Dudzie.

„PiS uprawia niebezpieczną i cyniczną grę, któa służy tylko jednemu celowi: zwiększeniu szans na to, że jego kandydat, Andrzej Duda, sprawujący obecnie ten urząd, pozostanie prezydentem. Doskonale wiedzą oni o tym, że nadchodzący kryzys gospodarczy i społeczny może zniweczyć szanse Dudy na pozostanie na urzędzie”.

Frakcja Zielonych stwierdziła, że wybory korespondencyjne umocnią „nacjonalistyczny rząd”, europosłanka tego ugrupowania stwierdziła, że Prawo i Sprawiedliwość podważa podstawowe demokratyczne zasady.

Kresy.pl/Forsal
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz