Połowa Polaków popiera opcję wydłużenia o rok kadencji urzędującego prezydenta w związku z epidemią, ale jej przedłużenie z brakiem możliwości reelekcji już tylko 1/3 – wynika z sondażu Estymatora. Badani są zdecydowanie przeciwko propozycji Konfederacji.

Pracownia Estymator przeprowadziła dla portalu DoRzeczy.pl sondaż w sprawie stosunku Polaków do pomysłów wydłużenia kadencji obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, z uwagi na obecną sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa.

Wyniki badania pokazują, że praktycznie połowa Polaków (49 proc.) popiera zmianę Konstytucji polegającą na wydłużeniu o rok kadencji urzędującego prezydenta, w związku z epidemią. Zdecydowanie popiera ten pomysł 16,5 proc. ankietowanych, 32,7 proc. jest „raczej” za. Przeciwko tej opcji jest ponad 1/3 Polaków (38,9 proc.), przy czym co czwarty (26 proc.) jest zdecydowanie przeciw.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

49 proc. Polaków popiera zmianę Konstytucji polegającą na wydłużeniu, w związku z epidemią koronawirusa, o rok kadencji urzędującego prezydenta – wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Jednocześnie aż 66 proc. badanych jest przeciwna propozycji, by kadencję prezydenta wydłużyć do 7 lat, ale bez możliwości reelekcji. 11,9 proc. Polaków wybrało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

W drugim wariancie respondentom zadano podobne pytanie, ale z zastrzeżeniem, że proponowane przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy o rok zakładałoby zarazem uniemożliwienie mu ponowny start w wyborach w przyszłym roku. Takie rozwiązanie miało wyraźnie mniej zwolenników. Ogólnie popiera je niespełna 1/3 ankietowanych Polaków, z czego 18,1 proc. „raczej”, a 13,3 proc. zdecydowanie. Przeciwko jest prawie połowa badanych (48,1 proc.), w tym aż 28 proc. zdecydowanie nie popiera takiego rozwiązania. Niezdecydowanie deklaruje co piąty respondent.

Ponadto, badanych zapytano też o pomysł zmiany Konstytucji polegający na wydłużeniu kadencji prezydenta na przyszłość z 5 do 7 lat, ale bez możliwości ubiega się o reelekcję, co postuluje Konfederacja. Z badana wynika, że ta propozycja wyraźnie nie podoba się Polakom. 2/3 ankietowanych jej przeciwna, z czego aż 42,9 proc. zdecydowanie. 23,1 proc. odpowiedziało „raczej nie”. Zwolennicy takiej opcji stanowili w badaniu tylko 15,4 proc., przy czym tylko 2,5 proc. zdecydowanie ją popiera. 18,5 proc. respondentów nie ma zdania.

Sondaż przeprowadzono w miniony weekend.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Należy dodać, że druga z uwzględnionych opcji nawiązuje do propozycji byłego wicepremiera Jarosława Gowina, który zaproponował zmianę konstytucji, żeby wydłużyć prezydentowi Dudzie kadencję do 7 lat, bez możliwości reelekcji. Choć ogólnie koncepcję tę poparł PiS, to nie znalazła ona uznania wśród partii opozycyjnych. Partia Gowina, Porozumienie, zapowiadała złożenie projektu w tej sprawie.

dorzeczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz