10. rocznica katastrofy smoleńskiej [+FOTO]

10 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, w Smoleńsku rozbił się samolot Tu-154M z polską delegacją, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, lecącą na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W piątek 10 kwietnia przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Samolot Tu-154M rozbił się o godz. 8:41 przy lotnisku Smoleńsk-Północny. Na pokładzie było 96 osób udających się na uroczystości rocznicowe w Katyniu, z okazji 70. rocznicy zbrodni. Zginęli wszyscy, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, a także wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy wojskowi, politycy i działacze społeczni oraz duchowni.

Tegoroczne obchody rocznicowe z powodu pandemii koronawirusa i wdrożonych w związku z tym restrykcji, mają mocno ograniczony wymiar. Nie doszło m.in. do wylotu delegacji państwowej do Smoleńska.

Według zapowiedzi Kancelarii Prezesa rady Ministrów, o godzinie 8:41, równo 10 lat po katastrofie, premier Mateusz Morawiecki miał złożyć kwiaty pod Pomnikiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

W godzinę katastrofy wieńce pod pomnikami na Placu Piłsudskiego złożył jednak prezes PiS, Jarosław Kaczyński, wraz z delegacją partii rządzącej, m.in. z Joachimem Brudzińskim, Jackiem Sasinem i Markiem Suskim. Premier Morawiecki wraz z szefem KPRM Michałem Dworczykiem złożyli kwiaty najpierw pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej w siedzibie kancelarii premiera. Później Morawiecki był obecny także pod pomnikami na Placu Piłsudskiego. Była tam także Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek oraz poseł, były szef MON, Antoni Macierewicz.

Później, o godz. 9:30, premier złożył kwiaty przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz zniczy na grobach ofiar na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Obecni byli tam także politycy PiS, w tym prezes Kaczyński.

Prezydent Andrzej Duda, podobnie jak w ubiegłym roku, udał się do Krakowa, na grób prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki Marii.

– Pracowałem u boku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jestem tutaj dzisiaj – na Wawelu – by w tym szczególnym miejscu oddać hołd Lechowi i Marii Kaczyńskim – podkreślał prezydent Duda.

Wiadomo, że dziś o godz. 20:00 prezydent Duda wygłosi uroczyste orędzie, które będzie główną częścią obchodów dziesiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej

W piątek kwiaty pod Pałacem Prezydenckim złożył poseł Konfederacji i jej kandydat na prezydenta, Krzysztof Bosak.

Gazetakrakowska.pl / premier.gov.pl / twitter.com / 300polityka.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz