10. rocznica katastrofy smoleńskiej [+FOTO]

10 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, w Smoleńsku rozbił się samolot Tu-154M z polską delegacją, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, lecącą na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W piątek 10 kwietnia przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Samolot Tu-154M rozbił się o godz. 8:41 przy lotnisku Smoleńsk-Północny. Na pokładzie było 96 osób udających się na uroczystości rocznicowe w Katyniu, z okazji 70. rocznicy zbrodni. Zginęli wszyscy, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, a także wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy wojskowi, politycy i działacze społeczni oraz duchowni.

Tegoroczne obchody rocznicowe z powodu pandemii koronawirusa i wdrożonych w związku z tym restrykcji, mają mocno ograniczony wymiar. Nie doszło m.in. do wylotu delegacji państwowej do Smoleńska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według zapowiedzi Kancelarii Prezesa rady Ministrów, o godzinie 8:41, równo 10 lat po katastrofie, premier Mateusz Morawiecki miał złożyć kwiaty pod Pomnikiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

W godzinę katastrofy wieńce pod pomnikami na Placu Piłsudskiego złożył jednak prezes PiS, Jarosław Kaczyński, wraz z delegacją partii rządzącej, m.in. z Joachimem Brudzińskim, Jackiem Sasinem i Markiem Suskim. Premier Morawiecki wraz z szefem KPRM Michałem Dworczykiem złożyli kwiaty najpierw pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej w siedzibie kancelarii premiera. Później Morawiecki był obecny także pod pomnikami na Placu Piłsudskiego. Była tam także Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek oraz poseł, były szef MON, Antoni Macierewicz.

Później, o godz. 9:30, premier złożył kwiaty przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz zniczy na grobach ofiar na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Obecni byli tam także politycy PiS, w tym prezes Kaczyński.

Prezydent Andrzej Duda, podobnie jak w ubiegłym roku, udał się do Krakowa, na grób prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki Marii.

– Pracowałem u boku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jestem tutaj dzisiaj – na Wawelu – by w tym szczególnym miejscu oddać hołd Lechowi i Marii Kaczyńskim – podkreślał prezydent Duda.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wiadomo, że dziś o godz. 20:00 prezydent Duda wygłosi uroczyste orędzie, które będzie główną częścią obchodów dziesiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej

W piątek kwiaty pod Pałacem Prezydenckim złożył poseł Konfederacji i jej kandydat na prezydenta, Krzysztof Bosak.

Gazetakrakowska.pl / premier.gov.pl / twitter.com / 300polityka.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz