Jest decyzja ws. wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku

Szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk poinformował, że zapadła decyzja ws. wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku 10 kwietnia tego roku.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 10 kwietnia br. w Smoleńsku premier Mateusz Morawiecki wraz z delegacją rządową i przedstawicielami parlamentu miał oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu oraz ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. W wyjeździe miało brać udział łącznie mniej niż 50 osób.

W piątek szef KPRM Michał Dworczyk powiedział w rozmowie z TVP Info, że minionej nocy zapadła decyzja o przełożeniu tej wizyty.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

– Dzisiaj w nocy zapadła decyzja o przełożeniu daty wizyty, która miała odbyć się 10 kwietnia 2020 r. w Smoleńsku. Pan premier wraz z delegacją rządową, przedstawicielami parlamentu miał oddać hołd pomordowanym oficerom w Katyniu i ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku – powiedział Dworczyk. Wczoraj przekonywał, że do wizyty dojdzie jedynie wtedy, gdy uda się zapewnić, że przebiegnie ona bezpiecznie.

Jednocześnie, szef Kancelarii Premiera obarczył za to odpowiedzialnością stronę rosyjską. Jego zdaniem, Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne wizyty.

– Dzisiaj do północy przedstawiciele Federacji Rosyjskiej, pomimo deklarowanej zgody na taką wizytę, nie udzielili takiej jednoznacznej, pisemnej odpowiedzi na przestawione założenia logistyczne tej wizyty – powiedział Dworczyk. Dodał, że w związku z tym „te działania uniemożliwiałyby de facto przeprowadzenie tej wizyty zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa i procedurami, które stosują polskie służby”.

Szef kancelarii premiera zaznaczył też, że strona polska złożyła w tej sprawie stosowne noty dyplomatyczne, a rozmowy z Rosjanami były prowadzone na bieżąco. Poinformował też, że jakiś czas temu w Smoleńsku była grupa przygotowawcza.

– Dzisiaj mamy dokładnie siedem dni do wylotu delegacji. Do dzisiaj na piśmie nie otrzymaliśmy potwierdzenia tych deklaracji, które były składane w czasie spotkań i w czasie rozmów – zaznaczył Dworczyk. Jego zdaniem, do tej wizyty na pewno dojdzie, ale w późniejszym terminie. Podziękował też wszystkim, którzy byli zaangażowani w jej przygotowanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa potwierdziła w czwartek, że strona polska zwróciła się do Rosji z oficjalną prośbą o okazanie pomocy w organizacji wizyty w Smoleńsku i Katyniu. Wizyta miałaby odbyć się 10 kwietnia, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicę zbrodni katyńskiej (którą Zacharowa nazwała „wydarzeniami w Katyniu”). Zacharowa potwierdziła, że na czele polskiej delegacji miałby stać premier Morawiecki. Z jej słów wynikało, że wciąż nie było wiadomo, czy wizyta dojdzie do skutku. Rosjanie analizowali sprawę wizyty w kontakcie ze stroną polską biorąc pod uwagę aktualną sytuację związaną z pandemią koronawirusa.

Tydzień temu wicepremier Jacek Sasin powiedział, że na uroczystości rocznicowe do Smoleńska wybiera się delegacja czysto państwowa, obejmująca osoby pełniące funkcje publiczne, licząca niespełna 50 osób, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Według PAP w składzie delegacji mieliby znaleźć się też przedstawiciele klubów parlamentarnych i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ostatnio Sasin powątpiewał jednak, czy do wyjazdu dojdzie.

TVP Info / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz